Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: ABS, kaygan zemin ve durmayan araba  (Okunma sayısı 437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sportivo

 • Membro
 • İleti: 1.709
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« : 20 Şubat 2008, 12:34:37 »
Arkadaşlar, genel olarak bilinen bir konu ancak ABS'nin devreye girdiği durumlarda arabanın durma mesafesi artıyor, fakat geçenlerde bir tehlike yaşadım ve şunu hissettim ki kaygan zeminde durma mesafesi artıyor demek hafif kalmakta, araba durmuyor!
156'ların genel fren performansı iyi ancak benim ön balatalar 40000'de değişti, arkalar fabrika çıkışı (şu an 53000'de araba), arabayı boş yollarda sert fren deniyorum ABS devreye girdikten sonra durma mesafesi bariz uzamaya başlıyor. Açıkçası kıllandım ben bu durumdan. ABS'siz araç durma konusunda daha güvenli gibi geliyor bana.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2008, 14:50:12 Gönderen: n/a »
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

Cem

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #1 : 20 Şubat 2008, 12:37:38 »
ABS 'nin fren mesafesini kısaltma gibi bir getirisi yoktur,sadece frenleme esnasında direksiyona kumanda edebilmenize olanak tanır. İyi bir pilotajla kullanılan ABS'siz araç, vasat pilotajlı ABS'li araçan daha çabuk durabilir.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 12:37:38 Gönderen: Cem »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

umur

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #2 : 20 Şubat 2008, 13:40:42 »
Fren pedalına dokunmada çok önemli bence abs de çünkü çok sert yapılan frende lastikler hemen kitleniyor ve sürüklenerek gidiyorsun.Ama frene daha yumuşak basınca fren performansı hissedilir derecede artıyor.Benim babamın arabasında da abs nin çok kötü oldugunu düşünürdüm fakat lastikleri degiştirdikten sonra fren performansı çok gelişti , lastikler çok büyük etken ayrıca balatalarda belki bunlardan dolayı fren mesafeniz uzuyor olabilir.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 13:40:42 Gönderen: umur »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Sercan Keklik

 • Membro
 • İleti: 9.622
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #3 : 20 Şubat 2008, 14:04:50 »
bu durumlarda sigortasını sökmeniz gerekiyor..

facelift 156 larda bu sigortayı söktügünüzde araba saçmalıyor.. direksiyon kutusunun elektronik bir beyini var sıfırlama beyini vs.. hepsini tekrara yaptırmanız gerekiyor..
bu yüzden en mantıklısı çivili lastik :)
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 14:04:50 Gönderen: Sercan Keklik »
145 1.4 TwinSpark
145 1.6 TwinSpark
147 1.6 TwinSpark
147 2.0 SeleSpeed Blackline
156 1.6 TwinSpark
156 2.0 TwinSpark
156 2.0 SeleSpeed
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
156 1.6 TwinSpark
159 1.9 JTS
MiTo 1.6 JTDm
Giulietta 1.4 MultiAir
Giulietta 1.6 JTDm
Giulietta 1.6 JTDm
Spider 2.0 TwinSpark (916)
Spider 2.2 JTS SeleSpeed (939)
En Güzel Alfa Romeo, Arkadaşımın Alfa Romeo'su

ATA

 • Moderatore
 • İleti: 8.381
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #4 : 20 Şubat 2008, 14:17:44 »
Limited frenaj tekniğini çalışarak kendi plotajınızı geliştirebilirsiniz. Böylece sırf alfada veya ABS li araçlarda değil tüm otomobillerde iyi bir fren performasnı yakalarsınız...

Tabi panik frende her zaman bu tekniği uygunalam mümkün olmadığı için altın kural bol bol antrenman yapmak. Benim 156'da çok erken ABS ye giriyor ve hala bende istediğim sonuca ulaşamadım.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 14:17:44 Gönderen: ATA »
916 GTV
Busso V6 Turbo

ATA

 • Moderatore
 • İleti: 8.381
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #5 : 20 Şubat 2008, 14:18:30 »
Limited Frenaj

Doğru frenaj yapabilmek ciddi bir beceri işidir. Yavaşlamak istediğinizde fren pedalına basarsınız. Eğer daha çok yavaşlamak istiyorsanız pedala biraz daha kuvvetli basarsınız. Bu yaklaşım şehir içi trafiğinde gezinirken oldukça yeterli olacaktır. Ancak yüksek performanslı bir sürüş esnasında hızınızı istediğiniz oranda ve mümkün olan en kısa sürede düşürmeniz önem kazanır.
Eğer fren pedalına gereğinden az basıyorsanız frenaja daha erken başlamanız gerekecek bu da fren mesafenizi ve sürenizi uzatacaktır. Bunun aksine frene gereğinden fazla bir kuvvetle basmak da tekerleklerinizi kilitleyecek, direksiyon kontrolünüz kaybolacak, fren mesafeniz uzayacak ve lastiklerinizde düz bölgeler şeklinde aşınmalar meydana gelecektir. Bu durumlardan kaçınmak için yapılması gereken şey limit frenlemedir.

LİMİT (EŞİK) FRENLEME
Fren pedalına tekerleklerin tam kilitlenme noktasından bir parça daha az bir basınç uygulanarak yukarıda sözü edilen olumsuz durumların ortaya çıkmasını önlerken fren mesafesi ve süresini en az değerde tutmaktır.
Fren limiti bir çok parametreye bağlı olarak değişim göstermektedir. Bunları iki grupta toplamak mümkündür.
Fren limitini alçaltan (tekerleklerin daha kolay kilitlenebileceği) etkenler:

Meyil inme.
Sıklıkla tekrarlanan tümsekler ve çukurlar.
Gevşek yüzey kaplamaları (tozlu, mıcırlı ve toprak yollar).
Su, yağ, çiğ gibi kayganlığı arttırıcı etkiler.
Büyük kamber açıları ve yolun gidiş doğrultusuna dik yöndeki eğimi.
Aşırı sıcak veya soğuk lastikler

Fren limitini yükselten etkenler:
Meyil tırmanma.
Temiz ve kuru yol yüzeyleri
Uygun sıcaklıktaki lastikler
Yapılması gereken şey; sürüş esnasında yukarıdaki etkenlerin varlığını ve değişimini sürekli olarak izleyip değerlendirerek fren limitine olacak etkilerini göz önüne almaktır. Diğer bir değişle yol durumu değerlendirilmeli ve tekerlekleri kilitlemeksizin en yüksek fren gücü uygulanacak şekilde pedala uygulanan basınca karar verilmelidir.

SIKLIKLA YAPILAN FRENLEME HATALARI
- Fren limitinin bilinmemesi dolayısıyla çoğu zaman erken ve hafif frenaj sonucu frenleme süresi ve mesafesinin uzaması nedeniyle zaman kayıpları artmaktadır.
- Yukarıdakinin tersine çok geç ve sert fren yapmak da arabayı kontroldan çıkarabileceği gibi kıymetli yarış lastiklerini de duman haline getirecektir. (Bu durum daha çok başlarda olmaktadır. Yarış dergileri okumak yerine yarışmaya başlandıktan bir süre sonra geçer:-)).
- Bu tür sert frenajların sonucu çoğu zaman virajın giriş noktası kaçırılabilmekte ve yoldan çıkma tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bir süre sonra lastiklerinizden "LAP LAP LAP" diye bir ses duyarsanız bu, lastiklerinizin bu tür kızaklamalar sonucu üzerlerinde oluşan düz bölgelerin yere çarpma sesi olabilir.
- Önemli hatalardan birisi de viraj içerisinde dönüş esnasında fren yapmaktır. Bu düşük süratler için bir sorun teşkil etmez. Ancak yüksek performanslı bir sürüşte şık bir spin ve yol dışına çıkma ile sonuçlanabilir. Frenaj işlemi viraj öncesinde bitmiş, hız ayarlanmış olmalıdır. (Sol ayak freni hariç tabii).
Fren pedalına kıracak gibi çok ani biçimde basmak, pompalamak, tekmelemek vs. faydasız hareketlerdir.

LİMİT FRENLEME EGZERSİZLERİ
Limit freni trafikte denemek gerçekten çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Küçük bir hata önünüzdekinin arkasından çarpmanıza veya arkanızdakinin size çarpmasına sebep olacaktır. Bu durum gerçekleştiğinde üzülmek veya pişmanlık bir işe yaramayacaktır. En iyisi kendinize boş ve tercihen kaygan bir yol bulmanızdır. Fren pedalına uyguladığınız basınca konsantre olmanız işinizi kolaylaştırabilir.

- Kendinize bir işaret seçip bu noktadan sabit bir hızla (40-50 km/h ile başlayın) geçerken frene başlayın ve bunu en kısa durma mesafesini elde edene kadar tekrarlayın.
- Daha sonra iki işaret arasında çalışmaya başlayacaksınız. Birinci işareti geçtiğiniz an fren pedalına sabit bir basınç uygulamaya başlayın ve araç durana kadar bu basıncı değiştirmeyin. Tam ikinci işaretin üzerinde durana kadar bu egzersizi tekrarlayın.


ALINTIDIR
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 14:18:30 Gönderen: ATA »
916 GTV
Busso V6 Turbo

agucba

 • Amministratore
 • İleti: 8.702
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #6 : 20 Şubat 2008, 15:15:05 »
Üreticiler ABS'li araçlar ürettiklerinde karşılarına iki seçenek çıkıyor.

1. Aracın fren mesafesini düz gidiş stabilitesini bozmadan kısaltmak.
2. Aracın frenleme yapılırken tekerlerini kilitlemeden manevra yapabilecek durumda olmasını sağlamak.

Eğer aracın fren mesafesini kısaltırsanız manevra kabiliyetini engellemiş oluyorsunuz. Bu durumda kaçış noktalarına girme durumunda istediğiniz yanıtı alamayabiliyorsunuz.

Eğer aracın olası bir acil frenleme esnasında kaçış noktalarına girmesini istiyorsanız, kısa mesafeden ödün vermeniz gerekiyor.

Artı kaygan zeminde hiç bir fren sisteminden mucizeler beklememek gerek, neticede ABS sayesinde düz gitmek varken frene basıldığında aracın kendi istediği gibi arkasını önünü savurması ve kayması hoş olmasa gerek.

Eğer dengeli bir duruş yoksa fren sisteminde sorun vardır ve kontrol ettirilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 15:15:05 Gönderen: agucba »

///////////////

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #7 : 20 Şubat 2008, 20:27:25 »
ABS fren mesafesinin boyu posunla alakalı değildir..abs kazıklama yapmaz kampanalar bilmem kaç sniyede bilmem kaç defa açılıp kapanır olayın mantığı budur.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 20:27:25 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #8 : 20 Şubat 2008, 20:37:19 »
abs nin tam işlevli çalışması için çok kuvvetle basılması gerekiyor eğer tek ve sert bi basınçla frene basarsanız Abs devreye girecek ama fren basıncını ilk andan itibaren bozmadığınız sürece durma mesafeside iyi olucaktır..
ancak önce frene biraz sert basıp sonra abs devreye girecek kadar basarsanız bu sırada abs nin pedalda oluşturduğu geri tepmeler nedeniyle siz fark etmeden fren basıncınızda azalma olabiliyor bu nedenle ABS li araçlarda frenleme gerektiğinde aniden ve basabildiğiniz kadar büyük kuvvetle basmanız gerekiyor..

bu nerden çıkıyor derseniz daha önce okumuştum ama pek anlamamıştım ama birgün auto motor und sport (türkiye) testlerine katılmıştık bir kaç arkadaş..
o gün test araçlarından biri impreza Sti dı ve test pilotu fren mesafesini ölçerken,fren testinin dolu kısmında araca 4 kişi binip ani fren yaparken fren basıncını ölçen bi alet takılıydı pedala ve o alette göstererek anlatmıştı ve  1. anlattığım şekilde 35-36mt lerde dururken 2. anlattığım şekilde fren yapıldığında mesafe bariz uzuyordu..

aklınızda olsun derim :) bnde abs siz arabadan geçtiğimde ilk başta alışmadığımdan bir defa aynı 2. şekildeki gibi frene basarak ani duruş yapmıştım ve resmen araba dümdüz dewam etmişti allahtan öndeki araç frenden ayağını çekmişti sadece hafif bi ittirmeyle kurtarmıştım :)
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 20:37:19 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

AlfistiKerem

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #9 : 20 Şubat 2008, 22:48:28 »
ABS devrede iken bastığınız andan itibaren binlerce belki daha fazla defalarca balataya baskı uygulanıyor.Abs siz araçlarda durdurma şekli biraz da pilotaja kalmış birşey.Frene pompalama olayı abs siz araçta çok kez uygulanır ama abs li bir araca uyguladığınız zaman çok daha etkili oluyor.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2008, 22:48:28 Gönderen: AlfistiKerem »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #10 : 21 Şubat 2008, 01:37:42 »
quote:
Arkadaşlar, genel olarak bilinen bir konu ancak ABS'nin devreye girdiği durumlarda arabanın durma mesafesi artıyor, fakat geçenlerde bir tehlike yaşadım ve şunu hissettim ki kaygan zeminde durma mesafesi artıyor demek hafif kalmakta, araba durmuyor!

Sorun lastikleriniz ile ilgili olabilir... Aşırı sertleşmiş lastikler bu tip sıkıntılar yaşatabilir...
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2008, 01:37:42 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

simendifer

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #11 : 05 Mart 2008, 21:07:21 »
Panik frende limitli olarak frene basmak biraz zor ve çelik gibide sinir ister sanırım:)
Abs devreye girdiğinde size kazandırdığı en önemli ve tek avantajını kullanın ve çarpacağınız hedefe ulaşmadan bir boşluk bulup kendinizi atın. Son zamanlarda başıma 2 sefer geldi ve direkten döndüm.
Arabamın kapısına hayvanın teki düz yolda sürtmüş ama 3. bu oldu hayırlısı oldu dedim ve pasta cilayla küçük bir göçük dışında iz kalmadı.
Özellikle süratli gidebildiğiniz çevre yollarında önünüze abuk subuk yol çalışmaları çıkıyorsa ve 2-3 araç peş peşe gidiyorsanız ABS çok işe yarıyor.

Edited by - simendifer on 05/03/2008  21:08:02
« Son Düzenleme: 05 Mart 2008, 21:07:21 Gönderen: simendifer »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

147BLACK

 • Membro
 • İleti: 1.559
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #12 : 05 Mart 2008, 21:40:45 »
ABS'nin tutmuyormuş gibi  hissi ve basınca "takır takır" edip fren bozulmuş gibi izlenim vermesini hep yadırgardım. 4 kış geçirdim Alfa ile, daha önceki 2 aracımda ABS yoktu ve  bu kış ABS'nin karda ASR ve kar lastiği ile ne kadar uyumlu olduğunu daha iyi kavradım.
Şayet çok panik yapılmazsa ve ustaca davranılırsa ABS kaygan zeminlerde çok iyi.

Yalnız normal hava şartlarında ufak tefek zemin ayrıntılarından dolayı gereksiz devreye girmesi azalan frenajdan dolayı başa iş açmaya müsait gibi.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2008, 21:40:45 Gönderen: 147BLACK »
please teach me how to dream
I long to be more than a machine

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #13 : 05 Mart 2008, 22:20:49 »
quote:

Arkadaşlar, genel olarak bilinen bir konu ancak ABS'nin devreye girdiği durumlarda arabanın durma mesafesi artıyor, fakat geçenlerde bir tehlike yaşadım ve şunu hissettim ki kaygan zeminde durma mesafesi artıyor demek hafif kalmakta, araba durmuyor!
156'ların genel fren performansı iyi ancak benim ön balatalar 40000'de değişti, arkalar fabrika çıkışı (şu an 53000'de araba), arabayı boş yollarda sert fren deniyorum ABS devreye girdikten sonra durma mesafesi bariz uzamaya başlıyor. Açıkçası kıllandım ben bu durumdan. ABS'siz araç durma konusunda daha güvenli gibi geliyor bana.Lastikleriniz de arka balatalarınız gibi 53bin km'demi? Eğer öyleyse lastikler tutunma kabiliyetini kaybettikleri için daha erken ve kolay kilitlenirler, ve sakin bir fren ile rahatça durabilecekken, kaymaya başlarsınız. Bu durumun ABS ile bir ilgisi yok, tam tersi ABS'yi devreye sokan sebep ile fren mesafesini uzatan sebep aynıdır : eskimiş lastikler

Biraz "yumurtamı tavuktan çıkari tavuk mu yumurtadan" sorunsalı...
« Son Düzenleme: 05 Mart 2008, 22:20:49 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Burak

 • Membro
 • İleti: 1.305
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #14 : 05 Mart 2008, 22:27:14 »
Lastikleri en son ne zaman değiştirmiştin?

quote:

Arkadaşlar, genel olarak bilinen bir konu ancak ABS'nin devreye girdiği durumlarda arabanın durma mesafesi artıyor, fakat geçenlerde bir tehlike yaşadım ve şunu hissettim ki kaygan zeminde durma mesafesi artıyor demek hafif kalmakta, araba durmuyor!
156'ların genel fren performansı iyi ancak benim ön balatalar 40000'de değişti, arkalar fabrika çıkışı (şu an 53000'de araba), arabayı boş yollarda sert fren deniyorum ABS devreye girdikten sonra durma mesafesi bariz uzamaya başlıyor. Açıkçası kıllandım ben bu durumdan. ABS'siz araç durma konusunda daha güvenli gibi geliyor bana.

« Son Düzenleme: 05 Mart 2008, 22:27:14 Gönderen: definitive »
1997 Gtv V6 TB

Sportivo

 • Membro
 • İleti: 1.709
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #15 : 06 Mart 2008, 13:07:44 »
Lastikler araba 30.000'de iken değişti.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2008, 13:07:44 Gönderen: Sportivo »
Alfa Romeo 156
35 AU 4494

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #16 : 06 Mart 2008, 13:29:06 »
quote:

Lastikler araba 30.000'de iken değişti.Lastiklerin marka ve ddeseni nedir? Bir de havalarını kontrol etsen? Araba yüksek km'li olsa süspansiyondan da olabilir diyeceğim ama 53bin km'de bir sorun olmamalı süspansiyonda? ABS sisteminde veya sensörlerinde sorun olsa, uyarı lambası yanar... Geriye tek ihtimal lastikler kalıyor yine...
« Son Düzenleme: 06 Mart 2008, 13:29:06 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

alfisti

 • Membro
 • İleti: 1.465
  • Çevrimdışı
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #17 : 06 Mart 2008, 14:24:36 »
uğur cem bey ile aynı tespiti ben de epeyce uzun bir süre önce yapmış ve bu forumda yazmıştım bir yerlere... abs ile durma mesafesi uzamakta ve güvensizleşmekte...
« Son Düzenleme: 06 Mart 2008, 14:24:36 Gönderen: alfisti »
Ulvi Toprak Tire/İzmir
2009 159 JTDM Distinctive Plus QTronic

n/a

 • Ziyaretçi
ABS, kaygan zemin ve durmayan araba
« #18 : 06 Mart 2008, 14:50:12 »
ABS cevrede iken evet bir miktar uzar fren mesafesi kuru zeminde. Ama sizin sorun yaşadığınızı söylediğiniz ıslak zeminde tam tersi söz konusu. Kilitlene tekerlekler ıslak zemin dolayısı ile düşük sürtünmeyle otomobili durdurmaya mahkumlar. ABSde ise, fren gücü azalsa da frenleme devam eder. Türkiye'deki asfaltın kalitesi de malum, ıslak da olsa kuru da olsa, bu ülkenin asfaltında tutunma diye 1 şey yok...

Bütün bunları ABSnin soketini çekip devreden çıkartarak deneyip görmeniz mümkün. Uygun 1 yerde 1 fren kerterizi alın ve deneyin derim...

« Son Düzenleme: 06 Mart 2008, 14:50:12 Gönderen: n/a »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

 

GoogleTagged