Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 159 uzun yol izlenimleri....  (Okunma sayısı 800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hiktor

• Membro
159 uzun yol izlenimleri....
« : 04 Ağustos 2014, 14:49:15 »
Merhaba,
Yeni aldığım 2008 model 159 aracım ile 1 hafta sonra Karadeniz seyahatine çıktım. Tatil öncesi genel bakım ve balans ayarlarını yaptırdım. Maalesef İstanbuldan aynı anda tatile çok giden olduğundan Karadeniz'e Şile- Ağva- Kandıra- Akçakoca- Hendek güzergahından giderek Gerede de 1 saat kadar yoğun dur kalk trafiği ve sonrasında da muhteşem yollarda keyif...
Gidişte ilk depoyu 6.4 / 100 km gibi bir rakamla tamamladım. Araç harika ve inanılmaz rahat. Hiç bir şekilde yormuyor ve Q-Tronic şanzıman araç kullandığımızı unutturuyor. Eşimin de aracı çok sevmesi ve yorulmadan uzun zaman kullanması, benim dinlememe hatta uyumama bile yardımcı oldu.
Önce Giresun- Bulancak'a gittim. 4 gün kaldım ve bir kaç yayla ve şehir içi ziyaretleri yaptım. Yayla yolculuğu biraz heyecanlı geçti. Yollar asfalt olmasına rağmen aracın ön tamponu bayağı yerle buluştu. Öyle tehlikeli sürtünmeler olmadı fakat yine de temkinli kullanmama neden oldu.
Rize'ye geçerek 3-4 gün de orada deniz tatili yaptık. Burada da köylere yapılan ziyaretler'de ön tampon maşallah yerle bir gidiyormuş gibi pek çok yere sürttü fakat yumuşak sürtmeler bir sorun yaşatmadı. Tampon harici aracın altı neredeyse hiç yere değmedi. Bazı toprak rampalarda tekerlekler doğal olarak patinaj çekse de hemen patinaj önleme sistemi devreye girdi ve araç çok rahat bir şekilde en dik rampaları bile tırmandı. Motor gücü muhteşemdi. Çok dik rampaları yol bozuk olduğundan yavaş çıkmam gerektiğinden motor 1000 devire bile düşse de hiç zorlanmadan araba gitmeye devam etti. Oysa diğer araçlarda 2000 devrin altına düştüklerinde motor bayılıp yolda kalıyorlardı. Bu arada uzun rampa tırmanışlarında hararet ibresi hiç oynamadı. Havaların sıcak olmasından dolayı klima hiç kapanmadığından araç içi sürekli serindi ve bu durumun motora en ufak bir etkisi olmadı.
Dönüşte otobandan geldiğimizden bu sefer daha hızlı olmamıza rağmen 5.8 Lt/100 km ortalama ile geldik.
Yaşadığım tek sorun şanzıman ile ilgili. Bazen vites geçişleri sarsıntılı oldu. Şehir içinde kullanırken hiç hissetmediğim sarsıntılı geçişleri sık olmasa da ara sıra yaşadım. Ne zaman neden yaptığını anlamadım fakat aynı vites genelde sorunsuz değişirken bazen sarsıntılı oldu.
Tatilde iken elimdeki OBD2, ELM327 ve VAGCom cihazları ile araca multiecuscan ile bağlanarak tüm parametrik verileri aldım. Hata kodu olmadığından temizlenecek log'da yoktu. Verileri tablo haline getirdikten sonra sitede paylaşacağım.
Son olarak söyleyeceğim tek şey araç mükemmel...
1985 Sprint 1.5 Boxer (Siyah)
1985 Sprint 1.5 Boxer (Kırmızı)
1986 Sprint 1.5 Boxer (Sarı)
1990 33 1.5 Boxer (kırmızı)
1994 155 2.0 TS (Kırmızı)
1996 146 1.6 Boxer (Siyah)
1998 156 2.0 TS (Yeşil)
1999 156 1.6 TS (Yeşil)
2000 2.0 TS SS (Nuvola)
2008 159 1.9 JTDM QTronic (Füme)
(Sadece Alfa olanlar. 3-5 tane de diğerleri...)

wolkanku

• Membro
Ynt: 159 uzun yol izlenimleri....
« #1 : 04 Ağustos 2014, 15:10:36 »
virajlardaki keyiflerden hiç bahsetmemişsiniz :)
'98 Honda Civic
'06 Alfa Romeo 156 1.6 TS
'07 Seat Leon
'99 Audi TT
'06 Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
'11 Opel İnsignia
'06 Alfa Romeo Brera 2.2 JTS
'11 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtdm SP2
08' Alfa Romeo 159 Jtdm Distinctive+

Utku

• Membro
« #2 : 04 Ağustos 2014, 15:14:26 »
Zaten 159 un tadı ve farkı uzun yolda ortaya çıkıyor.

Şehir içinde ağır direksiyon, nispeten yüksek tüketim ve gürültülü motor negatif yönleri.
Uzun yoldaysa araç zevk, konfor ve performans makinesine dönüşüyor.
2003 147 1.6 Twinspark
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic
2005 156 2.0 Selespeed
2008 159 1.9 Jtdm-Qtronic

cario

• Membro
« #3 : 04 Ağustos 2014, 15:26:58 »
Dizel 159 muazzam bir uzun yol aracıdır.
11' Alfa Romeo Giulietta 1.4 170 MultiAir
05' Alfa Romeo 147 1.6 TS
06' Alfa Romeo 159 JTDm
96' Fiat Coupé Plus 2.0

erhankocabas

• Membro
« #4 : 04 Ağustos 2014, 15:42:06 »
Yeni aracımla bayramda ben de 1600 km yol yaptım. Tüm Ege sahillerini turladık iyice kaynaştık.
Uzun yolda 3 kişi ve tam dolu bagaj , açık klima ile yolda aktı. Çok keyifliydi.
Ortalama yakıt tüketimim 5.8 oldu. 410 TL yakıt ile 1600 km yol yaptım. Bu araç için bu değerler harika üstelik yük altında iken. Tüketimi hem gps'den hem yol bilgisayarından teyit ettim.
Bp Ultimate'den Total Excelium'a geçtiğimden beri de performans ve sessizlik kusursuz oldu. Aracın hakkı bu yakıt diyebilirim.
Alfa 159 1.9 JTDm Distinctive Plus  - Q-tronic

Samet89

• Membro
« #5 : 05 Ağustos 2014, 17:51:03 »
Yapmayın böyle insanın canı çekiyr
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

leonheart

• Membro
« #6 : 06 Ağustos 2014, 21:36:30 »
Yeni aracımla bayramda ben de 1600 km yol yaptım. Tüm Ege sahillerini turladık iyice kaynaştık.
Uzun yolda 3 kişi ve tam dolu bagaj , açık klima ile yolda aktı. Çok keyifliydi.
Ortalama yakıt tüketimim 5.8 oldu. 410 TL yakıt ile 1600 km yol yaptım. Bu araç için bu değerler harika üstelik yük altında iken. Tüketimi hem gps'den hem yol bilgisayarından teyit ettim.
Bp Ultimate'den Total Excelium'a geçtiğimden beri de performans ve sessizlik kusursuz oldu. Aracın hakkı bu yakıt diyebilirim.

Ben de Shell'in nitro dizeline geçiş yaptım. 3-4 depo olmuştur kullanalı, gerçekten yakıt ve performans anlamında çok memnunum :yukari-ok:
159 JTDM Distinctive

since1910

• Membro
« #7 : 06 Ağustos 2014, 22:09:10 »
Önümüzdeki hafta Ankara'dan Bodrum Bodrum yollarını sabırsızlıkla bekliyorum  :)

voyager3355

• Membro
« #8 : 07 Ağustos 2014, 01:11:57 »
Yarin sabah nasip ise bende yola çıkıyorum 159 um ile. Once Belgrad da bir gece konaklayacagiz sonra inşallah istanbul  daha sonra Tarsus (memleket) ve geri ankara üzeri istanbul Balıkesir ve Selanik l Belgrad stradella yapacağız. Umarım FAP bas agritmaz selamlar.

Inviato dal mio GT-I9305 utilizzando Tapatalk

PARKU

hiktor

• Membro
« #9 : 07 Ağustos 2014, 10:12:27 »
Selam,
Uzun seyahatlerden sonra şehir içi kullanım moduna geçtim. Dün ilk defa işe araçla gittim. Akşam köprü geçişi çok yoğun olmasına karşın rahat ve konforlu bir yolculuk yaptım. Qtronic şanzıman, sıcak hava ve yoğun dur kalk trafiğine rağmen hatasız ve stabil bir şekilde işini yaptı. Bazı farklı markaların otomatiklerinde aşırı ısınmadan dolayı koku ve uyarı ışıklarının yanması gibi sorunlar yaşayanlar nedeni ile özellikle test etmek istedim.
Rahatlığa alıştım galiba motosikletim hala bakımda olduğundan bu gün de işe araba ile geldim. Sanırım motosiklet bakımdan çıkana kadar arabaya devam edeceğim...
Yola çıkacak tüm arkadaşlara kazasız ve keyifli seyahatler dilerim.
1985 Sprint 1.5 Boxer (Siyah)
1985 Sprint 1.5 Boxer (Kırmızı)
1986 Sprint 1.5 Boxer (Sarı)
1990 33 1.5 Boxer (kırmızı)
1994 155 2.0 TS (Kırmızı)
1996 146 1.6 Boxer (Siyah)
1998 156 2.0 TS (Yeşil)
1999 156 1.6 TS (Yeşil)
2000 2.0 TS SS (Nuvola)
2008 159 1.9 JTDM QTronic (Füme)
(Sadece Alfa olanlar. 3-5 tane de diğerleri...)

hi_cazz

• Membro
« #10 : 07 Ağustos 2014, 11:23:26 »
Selam,
Uzun seyahatlerden sonra şehir içi kullanım moduna geçtim. Dün ilk defa işe araçla gittim. Akşam köprü geçişi çok yoğun olmasına karşın rahat ve konforlu bir yolculuk yaptım. Qtronic şanzıman, sıcak hava ve yoğun dur kalk trafiğine rağmen hatasız ve stabil bir şekilde işini yaptı. Bazı farklı markaların otomatiklerinde aşırı ısınmadan dolayı koku ve uyarı ışıklarının yanması gibi sorunlar yaşayanlar nedeni ile özellikle test etmek istedim.
Rahatlığa alıştım galiba motosikletim hala bakımda olduğundan bu gün de işe araba ile geldim. Sanırım motosiklet bakımdan çıkana kadar arabaya devam edeceğim...
Yola çıkacak tüm arkadaşlara kazasız ve keyifli seyahatler dilerim.
Sizin dediğiniz ısınma, koku ve sapıtma olayı kavramalı tip yarı otomatik viteslerde olur. 159 ve diğer tam otomatik araçlarda bunlar olmaz.

alfadent

• Membro
« #11 : 14 Ekim 2014, 23:13:30 »
Sevgili Hiktor..tekerine taş değmesin..kazasız belasız binmen dileğiyle

voyager3355

• Membro
« #12 : 20 Ekim 2014, 00:08:20 »
ukalalık yapmak İstemiyorum ama Stock (fabrika Çıkışı) halinde alfa 159 bal ise dpfsi sökülmüş chip görmüş
159 ballı kaymaktır. denemek lazım
PARKU

Koful

• Membro
« #13 : 26 Ağustos 2015, 15:45:31 »
...
Yaşadığım tek sorun şanzıman ile ilgili. Bazen vites geçişleri sarsıntılı oldu. Şehir içinde kullanırken hiç hissetmediğim sarsıntılı geçişleri sık olmasa da ara sıra yaşadım. Ne zaman neden yaptığını anlamadım fakat aynı vites genelde sorunsuz değişirken bazen sarsıntılı oldu.
...

Merhaba,
Konuyu hortlatıyorum, ancak geçen sene bahsettiğiniz şu sarsıntılı vites geçişi probleminin kaynağını bulabildiniz mi acaba?
Aynı durumu, 3 uzun yol tecrübemde ben de yaşadım. Şehir içinde hiç başıma gelmemesi normal olabilir çünkü sarsıntıyı hissetiğim durum şu;

Bayır aşağı gaza basıyorsunuz, sonra hemen arkasından rampa başlıyor (Ankara İstanbul arası bu yol profilinden çokça var), burada gazı bıraktığınızda ya da az bastığınızda sarsıntılı bir vites geçişi oluyor. Kafama takıldı forumda aratınca bu paylaşımınızı buldum da. Tek aklıma gelen şey iki vites birden düşürüyorsa araç, sarsıntı olabileceği.

Sizin durum da buna benzer bir şey miydi?
Diğer tecrübeli 159 Q tronic kullanıcıları da belki direk cevabı biliyordur.

Saygılar,
Can

hi_cazz

• Membro
« #14 : 26 Ağustos 2015, 16:29:06 »

...
...

Merhaba,
Konuyu hortlatıyorum, ancak geçen sene bahsettiğiniz şu sarsıntılı vites geçişi probleminin kaynağını bulabildiniz mi acaba?
Aynı durumu, 3 uzun yol tecrübemde ben de yaşadım. Şehir içinde hiç başıma gelmemesi normal olabilir çünkü sarsıntıyı hissetiğim durum şu;

Bayır aşağı gaza basıyorsunuz, sonra hemen arkasından rampa başlıyor (Ankara İstanbul arası bu yol profilinden çokça var), burada gazı bıraktığınızda ya da az bastığınızda sarsıntılı bir vites geçişi oluyor. Kafama takıldı forumda aratınca bu paylaşımınızı buldum da. Tek aklıma gelen şey iki vites birden düşürüyorsa araç, sarsıntı olabileceği.

Sizin durum da buna benzer bir şey miydi?
Diğer tecrübeli 159 Q tronic kullanıcıları da belki direk cevabı biliyordur.

Saygılar,
Can

Ben şimdiye kadar dediğiniz gibi bir sarsıntı yaşamadım. O yüzden tavsiyem bir servise gitmeniz olacaktır. Şanzuman yağınında belli aralıklarla değişmesi gerekiyor. Değişmediyse eğer yağın özelliğini kaybetsinden kaynaklı bir sarsıntı olabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Koful

• Membro
« #15 : 26 Ağustos 2015, 16:53:03 »
Teşekkürler,
Önümüzdeki ay bakıma gidicez, Metin ustaya durumu anlatırım artık.

Rotweiler

• Membro
« #16 : 27 Ağustos 2015, 13:33:17 »
Daha önce de bikaç kez yazmıştık. Şanzıman yağını dolduruken doğru specdeki yağı doldurun ve 2,2-2,4 litre arası koydurun.
Otomatik olan arkadaşlar daha doğru miktar verecektir.

Anyone can drive a fast car, but only few can drive a car fast.
|||||||||||||||