Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: 147 Egzoz tavsiye  (Okunma sayısı 1250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Murad

• Membro
147 Egzoz tavsiye
« : 05 Aralık 2013, 23:13:54 »
Arkadaşlar selamlar,
Olsa mı olmasa mı? yaptırsam mı yaptırmasam mı? diye uzun uzun günlerdir düşünüyorum.
Sonunda bunu istediğime karar verdim ve tavsiyelerinizi almak istiyorum.
Genel hatlarıyla bahsedecek olursam, hönk hönk aşırı gürültülü bir şekilde bağırmayan, apaçi işi olmayan,
yolda giderken tatlı tatlı, ufak ufak ötecek, ne beni ne de dışarıda ki başka insanları rahatsız etmeyecek tarzda bir egzoz istiyorum. Tavsiye edeceğiniz Egzoz ve egzozcularla ilgili bilgi ve tecrubelerinizi almak isterim. Fiyat bilgisi olanlar da paylaşırsa çok mutlu olurum.
Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

alfacan

• Membro
Ynt: 147 Egzoz tavsiye
« #1 : 05 Aralık 2013, 23:20:44 »
Murad abi merhaba ,

Bende arabayı aldığımdan beri bunu düşünüyorum ama , yüksek hızlarda içeride rahatsız olmamak için her defasında vazgeçiyorum .

Geçenlerde 147 için supersprint egzoz vardı ikinci el bölümünde kime gitti hatırlamıyorum  :kahve:

egeozal1

• Ziyaretçi
« #2 : 05 Aralık 2013, 23:21:58 »
 Murad abi bence hava filtresi tak. :) Eminim hoşuna gidecektir. ;)
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Murad

• Membro
« #3 : 05 Aralık 2013, 23:37:27 »
Murad abi merhaba ,

Bende arabayı aldığımdan beri bunu düşünüyorum ama , yüksek hızlarda içeride rahatsız olmamak için her defasında vazgeçiyorum .

Geçenlerde 147 için supersprint egzoz vardı ikinci el bölümünde kime gitti hatırlamıyorum  :kahve:
Valla Ercan kardeşim, ben de aynı ikilemi o kadar uzun süredir yaşıyorum ki, fakat sonunda karar verdim. Ama dediğim gibi o kadar tatlı ve ayarında olmalı ki ne beni nede dışarıda ki başka insanları rahatsız etmeli. Sürüş esnasında hafif bir ses duymak gerçekten hoşuma gidiyor.Sana bir örnek göstermiştim buluşmada hatırlıyorsan, eğer yanlış hatırlamıyorsam bir 156'ydı ve egzozu inanılmaz tatlı hafif hafif ses veriyordu. Diğer ''apaçi'' :) işi birşey asla istemiyorum :) Bunun üzerine konuşmuştuk. Bir omuz omuza verelim de güzel bir egzoz bulup birlikte yaptıralım :) Bu arada yüksek hızlarda rahatsız olmamak için şu vanalı tip denen egzozlar var nedir ne değildir? iyi midir kötü mü? hiçbir fikrim yok ama bir alternatif olabilir.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2013, 23:44:49 Gönderen: Murad »

Murad

• Membro
« #4 : 05 Aralık 2013, 23:42:39 »
Murad abi bence hava filtresi tak. :) Eminim hoşuna gidecektir. ;)
Hava filtresi daha önce farklı araçlarımda denedim Ege'cim pek hoşuma giden birşey değil. Birde filtre aracın direkt fizyolojisine etki eden bir parça olduğundan o taraflarda pek oynama yapmak istemiyorum. Sonradan sıkıntı çıkabiliyor. Bunu yaşamayanlar elbette ki var ama ben daha önce ki 2 aracımda hava filtresini denedim, performansa pozitif bir katkısını görmediğim gibi negatif anlamda bazı sorunlar yaşatmıştı bana. Bundan ötürü egzoza karar verdim.

ByAKINCI

• Membro
« #5 : 05 Aralık 2013, 23:55:53 »
147 sahibi olarak takipteyim :) Nasil birşeydir bu sevda insanın hergün birşeyler yapmak, yaptırmak icin aklina birseyler geliyor. Yakışıyor da... yanlız Murat hocam demiş olduğun gibi herşey kararında ;)

Samsung Galaxy Note 2 cihazımdan gönderildi.

Edit : İmla
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2013, 10:44:29 Gönderen: ByAKINCI »
147 Blackline Red

Fiction

• Membro
« #6 : 06 Aralık 2013, 00:13:36 »
Arabayı ilk aldığımda bende tam sizin anlattığınız gibi bir egzos istiyordum ve  Kaan egzos- süreyya ustaya gitmiştim. Kendisi 200 tl fiyat vermişti son susturucu ve katalitik iptali için. Gtv muayeneden geçince yaptırmaya gitmiştim fakat biraz isteğim dışında düz boru yapılmıştı.

Ses olarak şuan için beni idare ediyor, 2500 devir üstünde belirgin bir ses gelmeye başlıyor, gaza dokunurken ses olmuyor, 4000 devir de camlar açıkken baya keyif veriyor. İlk başta sinirlendim istediğim gibi son susturuculu yapmamış olmamasına, ama sonra düşündüm 200 liraya en fazla milletin 'abart' egzos dediğini takıcaktı fakat tahminimce arabaya alttan bakınca uymayacağını gördü ve orta susturucuyu da söküp gidip elinde boruyla gelene kadar bana düz boru yapıcağını söylemedi :) (düz boru olunca orta ve son susturucu sökülüyor)

Size tavsiyem 147 için uygun bir son susturucu alıp (ebayden vs) egzoscuya gitmeniz. Eğer benim gibi hata yaparsanız anladağım kadarıyla 200 tl civarına ya düz boru oluyor yada 'abart' egzos.

Benim şuanki planım öncelikle kış bitince autodelta'nın gtv için olan ve maf sensörünü bozmayan hava filtresini almak olucak, ardından da yurtdışından uygun fiyata gtv için supersprint gibi bir markanın çıkma son susturucusunu alıcam onu taktırıcam.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2013, 00:19:34 Gönderen: Fiction »
GTV 2.0 TS Phase 2

Murad

• Membro
« #7 : 06 Aralık 2013, 00:23:58 »
147 sahibi olarak takipteyim :) Nasil birşeydir bu sevda insanın hergün birşeyler yapmak, , yaptırmak icin aklina birseyler geliyor. Yakışıyor da... yanlız Murat hocam demiş olduğun gibi herşey kararında ;)

Samsung Galaxy Note 2 cihazımdan gönderildi.
:serefe:

Murad

• Membro
« #8 : 06 Aralık 2013, 00:26:51 »
Arabayı ilk aldığımda bende tam sizin anlattığınız gibi bir egzos istiyordum ve  Kaan egzos- süreyya ustaya gitmiştim. Kendisi 200 tl fiyat vermişti son susturucu ve katalitik iptali için. Gtv muayeneden geçince yaptırmaya gitmiştim fakat biraz isteğim dışında düz boru yapılmıştı.

Ses olarak şuan için beni idare ediyor, 2500 devir üstünde belirgin bir ses gelmeye başlıyor, gaza dokunurken ses olmuyor, 4000 devir de camlar açıkken baya keyif veriyor. İlk başta sinirlendim istediğim gibi son susturuculu yapmamış olmamasına, ama sonra düşündüm 200 liraya en fazla milletin 'abart' egzos dediğini takıcaktı fakat tahminimce arabaya alttan bakınca uymayacağını gördü ve orta susturucuyu da söküp gidip elinde boruyla gelene kadar bana düz boru yapıcağını söylemedi :) (düz boru olunca orta ve son susturucu sökülüyor)

Size tavsiyem 147 için uygun bir son susturucu alıp (ebayden vs) egzoscuya gitmeniz. Eğer benim gibi hata yaparsanız anladağım kadarıyla 200 tl civarına ya düz boru oluyor yada 'abart' egzos.

Benim şuanki planım öncelikle kış bitince autodelta'nın gtv için olan ve maf sensörünü bozmayan hava filtresini almak olucak, ardından da yurtdışından uygun fiyata gtv için supersprint gibi bir markanın çıkma son susturucusunu alıcam onu taktırıcam.
Açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. Bakalım neler bulabileceğiz. Mutlaka iyi bir usta bu işin altından kalkabilir diye düşünüyorum.

tolga_ozhan

• Membro
« #9 : 06 Aralık 2013, 01:01:24 »
Cut out, susturucu değiştirmek vs... maliyetli işlemler.
Sadece istenen abartı olmayan tatlı bir ses ise ortaki susturucu ve sona gelmeden önceki ufak susturucunun iptali (yerine düz boru) gayet güzel iş görecektir. Maliyette 50 TL'yi geçmez.
Mutluluğu çok uzaklarda aramaya gerek yok.

İşin birazda teknik boyuyuna girersem. Atmosferik motorlarda egzoz geri basıncı alt devirlerdeki tork için (stabil ivmelenme keyfi için) olmazsa olmazdır. Özellikle TS motor, kararında ki geri basıncı çok sever. Bu geri basıncı oluşturmak konusunda en önemli görev egzoz manifolduna ve uzun olan egzoz yoluna düşer. O bahsettiğim iki susturucu bu konuda çok büyük rol oynamıyor. Bu yüzden alt devir performansı hissedilmeyecek kadar düşebilir. O da sadece bir ihtimal.

Son susturucuda yapılan değişikler dışarıdan da daha rahat duyulur oluyor. Orta tarafı dışarıya nazaran çok hisseden kabin içindekiler.

Ses tamamen zevk işi.
Diğer tüm araçlarımda daha sessiz olsun diye uğraştım. Aksine GT ile özellikle tünellerde falan bir süper spora yakın ses ile gidiyorum :)

milano 75

• Membro
« #10 : 06 Aralık 2013, 02:38:30 »
Sadece istenen abartı olmayan tatlı bir ses ise ortaki susturucu ve sona gelmeden önceki ufak susturucunun iptali (yerine düz boru) gayet güzel iş görecektir. Maliyette 50 TL'yi geçmez.

İşin birazda teknik boyuyuna girersem. Atmosferik motorlarda egzoz geri basıncı alt devirlerdeki tork için (stabil ivmelenme keyfi için) olmazsa olmazdır. Özellikle TS motor, kararında ki geri basıncı çok sever. Bu geri basıncı oluşturmak konusunda en önemli görev egzoz manifolduna ve uzun olan egzoz yoluna düşer. O bahsettiğim iki susturucu bu konuda çok büyük rol oynamıyor. Bu yüzden alt devir performansı hissedilmeyecek kadar düşebilir. O da sadece bir ihtimal.

Son susturucuda yapılan değişikler dışarıdan da daha rahat duyulur oluyor. Orta tarafı dışarıya nazaran çok hisseden kabin içindekiler.

Ses tamamen zevk işi.
Diğer tüm araçlarımda daha sessiz olsun diye uğraştım. Aksine GT ile özellikle tünellerde falan bir süper spora yakın ses ile gidiyorum :)
egzoz standartmı sizin,75 de katalitik yok,son susturucuyla tatlı homurtulu ses alınır mı ki,yoksa orta susturucuyu iptallesek
delilikten muzdarip değilim,her anının tadını çıkarıyorum

Murad

• Membro
« #11 : 06 Aralık 2013, 09:17:56 »

Ses tamamen zevk işi.
Dostum bilgi için teşekkür ederim gerçekten iyi özet olmuş. Peki bu bahsettiğin işlemleri düzgünce uygulaya bilecek, tavsiye edebileceğin bir usta var mı?

mahoretti

• Membro
« #12 : 06 Aralık 2013, 09:26:15 »
beninkine 156 dan çıkma supersprint almıştım fakat acemilik işte 147 ye büyük geldi. Bu konuya dikkat etmen gerek. youtube ta "147 1.6 supersprint" yazarsanda çok güzel sesli videolar seyredebilir ve hemen arayışa geçersin.

Murad

• Membro
« #13 : 06 Aralık 2013, 09:56:48 »
beninkine 156 dan çıkma supersprint almıştım fakat acemilik işte 147 ye büyük geldi. Bu konuya dikkat etmen gerek. youtube ta "147 1.6 supersprint" yazarsanda çok güzel sesli videolar seyredebilir ve hemen arayışa geçersin.
Teşekkürler.

Gouki

• Amministratore
« #14 : 06 Aralık 2013, 10:23:27 »
Bende vardi SS. Mahmut abinin soyledigi gibi biraz kazani kucuk ve ucunun capraz olmasi lazim. Benimki direk 147 icin uretilen modeldi. Rolantideki homurtu efsane ama 90-100 ile giderken bile bir zaman sonra basim sisiyordu :)

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Murad

• Membro
« #15 : 06 Aralık 2013, 10:31:03 »
Bende vardi SS. Mahmut abinin soyledigi gibi biraz kazani kucuk ve ucunun capraz olmasi lazim. Benimki direk 147 icin uretilen modeldi. Rolantideki homurtu efsane ama 90-100 ile giderken bile bir zaman sonra basim sisiyordu :)

Özgün, aslında benimde uzun süredir ikilemde kalmamı sağlayan konu bu. Aracımla sık sık uzun yol yapmaktan hoşlanıyorum. Dediğin gibi belli bir süratin üzerinde giderken süreklilik oldugundan aynı sesi duymak kafa şişire biliyor, bundan dolayı hafif homurdansın dedim. Acaba bu uzun yolda kafa şişirme problemini bu vanalı denen egzoz olayıyla çözebilir miyiz? İçerinden aç kapa switci ile. Hem polis amcalar için de önlem almış oluruz, hem de can isteyince açılıp can isteyince kapana bilir. Bu vanalı dedikleri tiplerle ilgili bilgi var mı? Tecrube eden var mı?
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2013, 12:09:56 Gönderen: Murad »

mahoretti

• Membro
« #16 : 06 Aralık 2013, 11:53:08 »
facebook ta bir REMUS satılık. tıpası falan var. onu incelermisiniz.

"ONLY ALFA ROMEO A.V.M"   ULAŞ SEVİM'e ait

Murad

• Membro
« #17 : 06 Aralık 2013, 12:10:44 »
facebook ta bir REMUS satılık. tıpası falan var. onu incelermisiniz.

"ONLY ALFA ROMEO A.V.M"   ULAŞ SEVİM'e ait
Link atabilir misiniz? Bulamadım.

mahoretti

• Membro
« #18 : 06 Aralık 2013, 12:39:18 »
ONLY ALFA ROMEO A.V.M isminde bir grupta. Ama "gizli" ayarında grup şu anda.
https://www.facebook.com/groups/133793563350669/

şöyle bişey..

Murad

• Membro
« #19 : 06 Aralık 2013, 12:52:56 »
ONLY ALFA ROMEO A.V.M isminde bir grupta. Ama "gizli" ayarında grup şu anda.
https://www.facebook.com/groups/133793563350669/

şöyle bişey..
Anladım teşekkür ederim.

Gouki

• Amministratore
« #20 : 06 Aralık 2013, 13:39:17 »
Cok japonsu arti ucu capraz durma ihtimali var

Murad

• Membro
« #21 : 06 Aralık 2013, 13:48:57 »
Cok japonsu arti ucu capraz durma ihtimali var

Bu rakamlara çıktıktan sonra biraz daha üstüne çıkarım zaten çok alternatif var. Ben fazla aşırı harcamaya kaçmadan birşeyler deneyim dedim ama sanırım en mantıklısı Tolga'nın dediği olacak gibi. Vanalı egzoz kullanan arkadaşlar varsa onlarında görüşlerini beklerim. Uzun yolda fazla kafa şişirmemek lazım.

sbk0655

• Membro
« #22 : 06 Aralık 2013, 16:57:53 »
Bir kaç tane vanalı Eksoz olan araç gördüm. Ancak vana açıkken çok aşırı bir ses vardı. Resmen sokağı ayağa kaldırıyordu.Kapalı konumda iken sorun yok standart bir ses var. Ancak hepsi böylemidir markaya göre değişirmi bilmiyorum.

Nonclose

• Membro
« #23 : 06 Aralık 2013, 17:07:15 »
Eksoz mu egsoz mu ekzos mu egzos mu egzost mu eksozt mu yoksa başlıkdaki gibi egzoz mu  :haydi: :S

Murad

• Membro
« #24 : 06 Aralık 2013, 17:15:18 »
Eksoz mu egsoz mu ekzos mu egzos mu egzost mu eksozt mu yoksa başlıkdaki gibi egzoz mu  :haydi: :S
Bende bunu bir zamanlar çok araştırdım genel kanı egzoz olduğu yönünde. :)

GoogleTagged