Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Hangi Marka Lastik, Hangi Ebat?  (Okunma sayısı 48415 defa)

basilone ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ealprsln

• Membro
Ynt: Hangi Marka Lastik, Hangi Ebat?
« #1925 : 17 Mayıs 2019, 17:51:45 »
RFT ile fabrikadan çıkan Giulietta var mı ki?!
THE ROMANCE OF PERFORMANCE
'11 MiTo Quadrifoglio Verde

h.t

• Membro
« #1926 : 19 Mayıs 2019, 18:04:58 »
Fabrikasyon rft olmayan araca rft takmak gereksiz bir iş olur. Aracı çok sertleştirir, alt takımı yorar, konforu bozar.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

Murad

• Membro
« #1927 : 11 Haziran 2019, 13:57:54 »
Geçen sene aldığım 225x40x18 Pirelli cinturato lastiklerden memnun değilim. Hangi lastik marka-modellerini kullanıyorsunuz? Konforlu,yumuşak ve sessiz bir lastik istiyorum. Tecrubelerini tavsiye edecek olan var mı?

agucba

• Amministratore
« #1928 : 13 Haziran 2019, 10:29:14 »
Geçen sene aldığım 225x40x18 Pirelli cinturato lastiklerden memnun değilim. Hangi lastik marka-modellerini kullanıyorsunuz? Konforlu,yumuşak ve sessiz bir lastik istiyorum. Tecrubelerini tavsiye edecek olan var mı?

Üyesi olduğum bir Alman forumunda Hankook lastiklerini tavsiye ediyorlar.
Ventus Prime 3 ve Ventus S1 Evo2'yi tavsiye ediyorlar. Ventus S1 Evo3 hakkında daha elle tutulur bir bilgi görmedim.

Annemin kullandığı 164 için eğer ihtiyaç duyulursa, Hankook Optimo 4S dört mevsim lastiğini tercih etme fikri var aklımda. Böylelikle annemi devam olarak lastik değiştirme maliyetinde de kurtarmış olurum. Yine de emekli bir insanın bütçesini düşünerek hareket etmem gerekecektir. Hele o gün bir gelsin.

///////////////

Murad

• Membro
« #1929 : 13 Haziran 2019, 10:32:19 »
Üyesi olduğum bir Alman forumunda Hankook lastiklerini tavsiye ediyorlar.
Ventus Prime 3 ve Ventus S1 Evo2'yi tavsiye ediyorlar. Ventus S1 Evo3 hakkında daha elle tutulur bir bilgi görmedim.

Annemin kullandığı 164 için eğer ihtiyaç duyulursa, Hankook Optimo 4S dört mevsim lastiğini tercih etme fikri var aklımda. Böylelikle annemi devam olarak lastik değiştirme maliyetinde de kurtarmış olurum. Yine de emekli bir insanın bütçesini düşünerek hareket etmem gerekecektir. Hele o gün bir gelsin.
Cinturatolar çok sert gelmeye başladı. Henüz daha 10k bile yapmadılar. Üstelik frenleme mesefesini de beğenmedim. Sıkça abs devreye giriyor.

G3221 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

agucba

• Amministratore
« #1930 : 13 Haziran 2019, 10:58:52 »
Cinturatolar çok sert gelmeye başladı. Henüz daha 10k bile yapmadılar. Üstelik frenleme mesefesini de beğenmedim. Sıkça abs devreye giriyor.

Bizde mesela fabrika çıkışı takılı olan Bridgestone Turanza var. Bildiğim kadarı ile Bridgestone'lar genel olarak sert ve geç ısınan lastiklerdir. Kendime göre belirlediğim bir iki viraj var, oralarda dönerken mesela arkasının çok hafif kaymaya meyilli olduğunu hissedebiliyorum lastikler soğuk iken.

///////////////

Murad

• Membro
« #1931 : 13 Haziran 2019, 13:09:27 »
Bizde mesela fabrika çıkışı takılı olan Bridgestone Turanza var. Bildiğim kadarı ile Bridgestone'lar genel olarak sert ve geç ısınan lastiklerdir. Kendime göre belirlediğim bir iki viraj var, oralarda dönerken mesela arkasının çok hafif kaymaya meyilli olduğunu hissedebiliyorum lastikler soğuk iken.
Bizim araçlar zaten darbe emiş konusunda iyi değil, üzerine bir de lastik sert olunca can sıkıcı oluyor. Çok hız yapan arabayı yoran biri değilim ama köstebek yuvası istanbul yollarında verdiği his hiç hoş değil. Hankook değerlendireceğim. @chao hankook konusunda tecrubeli bir dost. Buralardaysa belki bizi teknik olarak aydınlatır.
bu arada bir sorum da şu bilgi varsa eğer 45 yanak lastiğe geçsek negatif bir etkiyle karşılaşır mıyız. kitapçıkta 225x40x18 diyor ama 45 yanak bir nebze olsun konforu konusunda rahatlatır diye düşünüyorum.

agucba

• Amministratore
« #1932 : 13 Haziran 2019, 13:35:34 »
Bizim araçlar zaten darbe emiş konusunda iyi değil, üzerine bir de lastik sert olunca can sıkıcı oluyor. Çok hız yapan arabayı yoran biri değilim ama köstebek yuvası istanbul yollarında verdiği his hiç hoş değil. Hankook değerlendireceğim. @chao hankook konusunda tecrubeli bir dost. Buralardaysa belki bizi teknik olarak aydınlatır.
bu arada bir sorum da şu bilgi varsa eğer 45 yanak lastiğe geçsek negatif bir etkiyle karşılaşır mıyız. kitapçıkta 225x40x18 diyor ama 45 yanak bir nebze olsun konforu konusunda rahatlatır diye düşünüyorum.

Hankook'un sayfasına girince, yerine kullanılabilecek lastik ölçüleri de çıkıyor. Güzel bir uygulama bence.

Örnek olarak, Ventus Prime 3 için şunlar var;
225/40R18 yerine 235/35ZR18 veya 215/45ZR18.
https://www.hankooktire.com/tr/passenger-cars/hankook-ventus-prime3-k125.html

Ama 225/40 yerine 225/45 olursa yazılmamış tabi, standart dışı olur.
Onun için de şöyle bir tablo var;
https://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html
Bu siteye göre fark %3'ten fazla olduğu için tavsiye edilmiyor.

Bence, sürtme gibi durum olmaz ise, %40 yerine %45 yanak olabilir ama benimkisi sadece iyimser bir tahmin.
Yumuşak bir lastik ve daha geniş bir yanak ile konfor muhtemelen çok artacaktır.

///////////////

Murad

• Membro
« #1933 : 13 Haziran 2019, 15:24:29 »
Hankook'un sayfasına girince, yerine kullanılabilecek lastik ölçüleri de çıkıyor. Güzel bir uygulama bence.

Örnek olarak, Ventus Prime 3 için şunlar var;
225/40R18 yerine 235/35ZR18 veya 215/45ZR18.
https://www.hankooktire.com/tr/passenger-cars/hankook-ventus-prime3-k125.html

Ama 225/40 yerine 225/45 olursa yazılmamış tabi, standart dışı olur.
Onun için de şöyle bir tablo var;
https://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html
Bu siteye göre fark %3'ten fazla olduğu için tavsiye edilmiyor.

Bence, sürtme gibi durum olmaz ise, %40 yerine %45 yanak olabilir ama benimkisi sadece iyimser bir tahmin.
Yumuşak bir lastik ve daha geniş bir yanak ile konfor muhtemelen çok artacaktır.
Teşekkür ederim bilgiler için.

aurora

• Membro
« #1934 : 13 Haziran 2019, 16:16:56 »
Ben 2 yıldır NOKIAN cı oldum, hiç es geçilmemesi geren bir lastik. Şuan ki aracımda 225 45 17 nokian aldım ve gelenek devam etti. Tutuş, çabuk ısınma, düşük fren ve ıslak şartlardaki muazzam kontrol.

chao

• Membro
« #1935 : 15 Haziran 2019, 01:02:35 »

Murad selam,  keske cinturato’ya hic girmeseymissin. Pirelli’nin kotu diyebilecegim bir deseni. Hankook giu icin ozellikle de 225/40R18 ebatta cuk oturur. Ventus prime 3 aslinda biraz daha konfor +ekonomi odakli bir lastik s1 evo 2 (K117)hem konforlu hem de deseni itibariyle performans lastigi. Giu’da kullandim, cok memnun da kaldim. Sert bir lastik degil. Hankook yapisi geregi zamanla sertlesen bir lastik de degil. Ebatla oynamani sahsen onermem, bu ebatta seni uzmeyecek hankook disinda (tecrube ettigim icin onerecegim) diger lastik de gy eagle f1 assymetric. Yine de hankook’u daha fazla oneririm, neden dersen acil durumda ben varim:) her zaman her turlu sıkıntıda yardimci olurum. Alacagin zaman haberleselim, diger markalarla birlikte hepsini degerlendiririz.
2004 Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctinve
2013 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB 120 Progression Pluse
2014 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Distinctive
2016 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Super TCT

Murad

• Membro
« #1936 : 15 Haziran 2019, 01:05:00 »
Murad selam,  keske cinturato’ya hic girmeseymissin. Pirelli’nin kotu diyebilecegim bir deseni. Hankook giu icin ozellikle de 225/40R18 ebatta cuk oturur. Ventus prime 3 aslinda biraz daha konfor +ekonomi odakli bir lastik s1 evo 2 (K117)hem konforlu hem de deseni itibariyle performans lastigi. Giu’da kullandim, cok memnun da kaldim. Sert bir lastik degil. Hankook yapisi geregi zamanla sertlesen bir lastik de degil. Ebatla oynamani sahsen onermem, bu ebatta seni uzmeyecek hankook disinda (tecrube ettigim icin onerecegim) diger lastik de gy eagle f1 assymetric. Yine de hankook’u daha fazla oneririm, neden dersen acil durumda ben varim:) her zaman her turlu sıkıntıda yardimci olurum. Alacagin zaman haberleselim, diger markalarla birlikte hepsini degerlendiririz.
Tamamdır dostum süpersin. Haber vereceğim mutlaka.

Testarossa

• Membro
« #1937 : 15 Haziran 2019, 01:45:43 »
17 ss jant bulsak bir şekilde (tr de 54 tane olan gtv nin opsiyon jantları hepsi opsiyonlu olsa bile 54 takım var en fazla türkiyede).
225 taksak spacerla 156da nasıl olur?SS jantı çok seviyorum yakıştırıyorum ama 16 küçük gözüküyor gözüme 17 ideal gibi 225 tabanla

Wolfshade1989

• Membro
« #1938 : 29 Temmuz 2019, 12:31:48 »
Merhabalar,
Cuma günü aracımın lastiği patladı :( Yanaktan gittiği için yama da olmadı ki zaten lastiği lastikçiye götürürken yedim...
Kullandığım lastik michelin crossclimate fakat tanesi şu an 850 tl civarında. Lastikçi kormoran marka lastik önerdi.
Kormoran lastik hakkında olumlu olumsuz yorum yapabilecek birileri var mı ? Lastik ebatları 215 45 r17 2 tanesine 630 tl fiyat aldım.
Teşekkürler.
147 Mk1 Distinctive
147 Mk2 Blackline

halil

• Membro
« #1939 : 29 Temmuz 2019, 14:56:54 »
Merhabalar,
Cuma günü aracımın lastiği patladı :( Yanaktan gittiği için yama da olmadı ki zaten lastiği lastikçiye götürürken yedim...
Kullandığım lastik michelin crossclimate fakat tanesi şu an 850 tl civarında. Lastikçi kormoran marka lastik önerdi.
Kormoran lastik hakkında olumlu olumsuz yorum yapabilecek birileri var mı ? Lastik ebatları 215 45 r17 2 tanesine 630 tl fiyat aldım.
Teşekkürler.

michelin firmasının yan markalarından biridir. polonya 'da üretiliyor.

https://passenger-car.kormoran-tyres.com/
cehennemde ateş yoktur.her insan kendi  ateşini bu dünyadan götürür.P.S.A

umitkilic

• Membro
« #1940 : 30 Temmuz 2019, 11:14:10 »
Merhabalar,
Teşekkürler.
Bahsettiğiniz lastik Tigar ve Riken markaları altında da üretilen UHP serisi ise ben tavsiye ederim.En zayıf yönü sesli olması ama cross climate gibi 4 mevsim bir lastikten sonra sizi rahatsız etmez galiba.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

martini_lancia

• Membro
« #1941 : 30 Temmuz 2019, 11:53:10 »
Merhabalar,
Teşekkürler.

İlla 2 adet değişim yapacaksanız uygun fiyatlı Nexen Nfera Su1 modeline bakın derim,350tl civarı idi tanesi ilgili ebat için,özellikle Abd'de çok tercih edilen bir marka.Güney Kore üretimi ve kendini kanıtlamış bir model.

Ancak 2 adet farklı,2 adet farklı lastik ile araç kullanmak ne kadar sağlıklı olur bu da ayrı bir muamma?4 mevsim michelinlerinizden kalan 3 tanesi  taze ise, aynısından 1 adeti pahalı da olsa tedarik edin ve seti bozmayın;eskimiş ise 4 adetini topyekün  şekilde ve bütçenize uygun bir marka/modelle değiştirin.
2002 Cosmo Blu manual 156 2,0ts.

Wolfshade1989

• Membro
« #1942 : 30 Temmuz 2019, 23:21:56 »

İlla 2 adet değişim yapacaksanız uygun fiyatlı Nexen Nfera Su1 modeline bakın derim,350tl civarı idi tanesi ilgili ebat için,özellikle Abd'de çok tercih edilen bir marka.Güney Kore üretimi ve kendini kanıtlamış bir model.

Ancak 2 adet farklı,2 adet farklı lastik ile araç kullanmak ne kadar sağlıklı olur bu da ayrı bir muamma?4 mevsim michelinlerinizden kalan 3 tanesi  taze ise, aynısından 1 adeti pahalı da olsa tedarik edin ve seti bozmayın;eskimiş ise 4 adetini topyekün  şekilde ve bütçenize uygun bir marka/modelle değiştirin.
Selamlar,
Yardimlariniz icin tesekkur ederim.
2 adet koroman marka lastik aldim. Michelen seti maalesef sıkışık oldugum icin bozdum. 2 adet degistirdigim icin patlayan çöp, diger saglam olan ise fazladan bana kaldi. 215 45 r17 michelen crossclimate ihtiyaci olan var ise yardimci olurum. 25 bin km yapildi.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

147 Mk1 Distinctive
147 Mk2 Blackline

agucba

• Amministratore
« #1943 : 11 Ağustos 2019, 20:28:12 »
Annemin 164'ü için dün yeni Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 lastik aldık. Annemin yaz ve kış öncesi lastik sök tak yapmasını istemediğinden, kendisinin de onayı ile böyle bir karar aldık.
Bu lastiği uzun zamandır araştırıyordum ve testlerde genelde ilk üç içerisinde yer alıyordu.
Lastikçi ile anlaşıp lastiklerin takılmasını beklerken, kahvemi içip kontrol için aracın yanına gittiğimde yanlış lastikleri taktıklarını fark ettim. Gen-2'leri özellikle istememe rağmen bir önceki modeli takmışlar. Tabiki lastikleri çıkarttırdım ve Gen-2 takmalarını talep ettim. Önce ellerinde bizim ölçülere uygun lastik olmadığını söylediler, sonra nasıl oldu ise buldular. Annem olsa idi, istemediğim lastik takılmış olacaktı. Neyse...
İlk izlenimim, lastiklerin yumuşak ve eski yaz lastiklerine göre sessiz olması ama bu durum ne kadar devam edecek, göreceğiz.

Tapatalk Bericht

///////////////

EREN34

• Membro
« #1944 : 12 Ağustos 2019, 12:34:41 »
Lastik seçimi yapan arkadaşların Continenral düşünmemesinin sebebi fiyatı mı yoksa başka bir sebebi mi var?

agucba

• Amministratore
« #1945 : 15 Ağustos 2019, 14:28:38 »
Lastik seçimi yapan arkadaşların Continenral düşünmemesinin sebebi fiyatı mı yoksa başka bir sebebi mi var?
Fiyat ve genel olarak çabuk bitmesi/sertleşmesi olabilir.
Performans olarak olumsuz bir şey okumadım Continental için.

Tapatalk Bericht

///////////////

gothicwhisper

• Membro
« #1946 : 15 Ağustos 2019, 15:15:27 »
Conti saglam ve guvenli lastiktir , duzgun yollarda senelerce dayanir.

Babam ve ben conti kullaniyoruz senelerdir tavsiye ederim.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

agucba

• Amministratore
« #1947 : 16 Ağustos 2019, 11:23:40 »
Conti saglam ve guvenli lastiktir , duzgun yollarda senelerce dayanir.

Babam ve ben conti kullaniyoruz senelerdir tavsiye ederim.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Doğrudur, tecrübe etmediğim için okuduklarımdan yorunladım.
Tecrübe etmiş olanlara kulak vermek doğru olacaktır.

Tapatalk Bericht

///////////////

GoogleTagged