Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Giulietta Start&Stop Sorunu  (Okunma sayısı 7558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agucba

• Amministratore
Ynt: Giulietta Start&Stop Sorunu
« #125 : 23 Temmuz 2015, 23:33:16 »
Fırsat olursa yarın bir analiz eklemeyi düşünüyorum S&S ile ilgili.

///////////////

chao

• Membro
« #126 : 24 Temmuz 2015, 09:54:37 »
Start stop problemi olan Özellikle Giu sahibi arkadaşlardan şunu diyecek olan var mı?

''Benim S&S problemli çalışıyordu,ama aküyü değiştirdikten sonra bu sorun gitti,artık sorunsuz çalışıyor'' diyen var mı? :)

Birde yeni takılacak akünün markası ve özellikleri nedir? Değiştirdikten sonra radyo kodu veya başka bir elektronik aksamda çalışmama gibi sorun olur mu?

Ben serviste garantiden değiştirdim, herhalde 7-8 ay oldu değişeli, değiştiğinden beri bir sorun yaşamadım.
2004 Alfa Romeo 147 1.6 TS Distinctinve
2013 Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB 120 Progression Pluse
2014 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Distinctive
2016 Alfa Romeo Giulietta 1.6 Jtd Super TCT

ihsany

• Membro
« #127 : 24 Temmuz 2015, 12:16:29 »
Start stop problemi olan Özellikle Giu sahibi arkadaşlardan şunu diyecek olan var mı?

''Benim S&S problemli çalışıyordu,ama aküyü değiştirdikten sonra bu sorun gitti,artık sorunsuz çalışıyor'' diyen var mı? :)

Birde yeni takılacak akünün markası ve özellikleri nedir? Değiştirdikten sonra radyo kodu veya başka bir elektronik aksamda çalışmama gibi sorun olur mu?

Bende geçen servise gittim akünüzü değiştirdik dediler. Servisten çıktığım gün SS çalışıyordu, sonraki 5 gün Alfamı kullanmadım. 5 günden sonra SS gene çalışmıyor. Geçen hafta 1000 km yol yaptım, belki şarj olmuştur dedim ama nafile..
Alfa Romeo 147 1.6 Eco
Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB MA TCT
Alfa Romeo 156 2.0

İhsan Yaprak
L'amore è diverso in italiano

agucba

• Amministratore
« #128 : 24 Temmuz 2015, 13:15:03 »
Şu şekilde bir kaç analizi derleyerek aktarmaya çalışacağım. Yazılanların çoğu 30.000 km boyunca Giulietta kullanan birisine ait. Şu anda yenisini almak için beklemekte;

* "Sıkıntı" genellikle hava kaynaklı. Eğer klima kesintisiz ve sık çalışıyorsa S&S genelde devreye girmez.
* Hava 5 derecenin altında ise de devreye girmez.
* Uzun süre garajda beklendi veya kullanılmadı ise devreye girmez, uzun yol yapılması gerekiyor (ki 700 km gidip ancak çalışan da var).
Sistem çalışıyorsa güzeldir, çalışmıyorsa yine güzeldir. Motorunuzun keyfini çıkartın. Hava 22 derece iken ve çalışmayan sistem, 40 km yol yaptıktan ve eve yaklaştıktan sonra çalışmaya başladı. Ne yapalım? Hayatta herşeyi anlamak gerekmiyor ve eğer ki bir Alfa kullanıyor iseniz, bu doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.
Ayrıca düz viteslilerde ilk hareket esnasında motoru boğma tehlikesi de olabilir. Bir de tasarruf yapalım derken ilk çalışma esnasında harcanan yakıt, sistemin devamlı devreye girmesi esnasında akünün ve marş motorunun devamlı olarak devreye girmesi esnasında aşınmasını da hesaba katmak gerek.

Temmuz 2015 başına kadar 30.000 km yapıldı ve aşağıdaki gibi bir izlenim elde edildi.
* Eğer uzun süre (2-3 gün kadar veya daha fazla) kullanılmayıp sonrasında kısa mesafe kat edilirse, sistemin devreye girmesi (akünün şarjını doldurabilmek için) uzun sürebiliyor.
* Yazın veya kışın klima açık iken kullanılırsa, klimanın hangi konumda olması ile alakalı olarak (ısı ve üfleme konumu ne kadar yüksek olursa motor ya hiç kapanmaz ya da kısa süreli kapanır) da sistem çalışmaz veya geç veya kısa çalışır.
* Akü nispeten eskimeye başladı ise muhtemelen artık gerilim yetersiz geliyordur, ya da akü sistemi besleyebilecek kadar güçlü değildir (bahsedilen durumda Giulietta 4 yaşında idi).
* Akünün hangi cins olduğu konusundaki bilgiyi 31 Temmuz'dan sonra alabileceğim.

Sonuç olarak S&S'in verimli çalışmasına engel veya hiç çalışmaması genellikle "AKÜ" ile alakalı. Ya zayıf yada belli bir süre kullanılmaması sebebi ile şarj olması zaman alıyor.

S&S özellikli akülerin faydası var mı bilmiyorum. S&S'i "İYİ ve AYRINTILI" tecrübe edecek kadar Giulietta veya MiTo kullanmadım.

///////////////

schumi

• Membro
« #129 : 24 Temmuz 2015, 21:40:56 »
@agucba  Serkan bey, faydalı bilgiler için teşekkürler...İlk fırsatta aküyü değiştirmekte fayda var,öyle gözüküyor...
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

SertackeS

• Membro
« #130 : 29 Temmuz 2015, 14:11:04 »
İnci Akü NanoGold Start-Stop ELA 12V 72Ah

startstop devredışıydı servis aküden oldugunu söyledi. 380tl fiyat verdi. ben hepsiburada.comda kampanyadan 250 tlye bu aküyü almıştım. düzeldi sorunsuz çalışıyor 2 aydır.
2007 GT  1.9JTD Q2
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive beyaz
2011 Giulietta 1.6JTD Distinctive kırmızı

EnginK

• Membro
« #131 : 31 Temmuz 2015, 10:53:20 »
yeni konu açacaktım burayı görünce vazgeçtim, benim araçta şöyle bir problem var, bazen tam vites değiştitirirken  motoru kontrol ettirin yazısı çıkıyor, cihaz bağladığımda vites sensörü hatası diyor ve hatayı sildikten sonra arıza ortadan kalkıyor, ama daha sonra tekrar aynı hatayı veriyor, bazen 2 gün sonra bazen 10 gün sonra.. bu hatayı verdiğinde star-stop ve DNA düğmesi çalışmıyor araçta, aynı olat arkadaşımın başına geldi ve serviste 2nci defa değişti sensör, küçük bişey fiyatı 200 tl, bunun tamiri yok deniliyor, başına aynı olay gelip değiştirmeden kurtaran oldumu? bu giu lerde kronik bir hatamı?

agucba

• Amministratore
« #132 : 31 Temmuz 2015, 11:49:35 »
Almanya Alfa Romeo'dan bana dolaylı olarak gelen S&S çalışma prensibini eğer fırsat bulursam gün içinde buraya ekleyeceğim.

///////////////

EnginK

• Membro
« #133 : 31 Temmuz 2015, 15:23:38 »
klima açıkken çalışmaz denmiş ama bende çalışıyor sadece emniyet kemeri takılı değilken çalışmıyor

Ei8ht

• Membro
« #134 : 01 Ağustos 2015, 04:18:45 »
Şarj dinamosunda sıkıntı olabilir aküden ziyade..

Sent from my iPhone using Tapatalk

kuheylan35

• Membro
« #135 : 17 Temmuz 2016, 12:30:46 »
Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba. Çalıştırdıktan 10 dk sonra lambalar yandı. DNA geçiş yapmıyor. Start stop düğmesindeki lamba devamlı yanıyor fakat basıldığında ekranda açık veya kapalı olduğunu gösteriyor. Ss devrede olmasına rağmen lamba yanıyor. Başlık altındaki bütün mesajları okudum fakat motor arıza ışığı yandı yazana rastlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kibitzer

• Membro
« #136 : 17 Temmuz 2016, 12:35:31 »
Böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba. Çalıştırdıktan 10 dk sonra lambalar yandı. DNA geçiş yapmıyor. Start stop düğmesindeki lamba devamlı yanıyor fakat basıldığında ekranda açık veya kapalı olduğunu gösteriyor. Ss devrede olmasına rağmen lamba yanıyor. Başlık altındaki bütün mesajları okudum fakat motor arıza ışığı yandı yazana rastlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sadece start stop arızası değil. Start-stop'u da etkileyen başka bir arıza. Ne olduğunu bilmiyorum ama motor ile ilgili gözüküyor, belki şarj sisteminde problem vardır.

kuheylan35

• Membro
« #137 : 17 Temmuz 2016, 12:39:55 »
Bu sadece start stop arızası değil. Start-stop'u da etkileyen başka bir arıza. Ne olduğunu bilmiyorum ama motor ile ilgili gözüküyor, belki şarj sisteminde problem vardır.

Dün olduğunda servisle görüştüm kullanmaya devam edebilirsiniz aküdür dendi ve yaklaşık 50 km yol yaptım sıkıntı olmadı. Bugün tekrar çalıştırdığımda durum aynı. Peki şarj etmese 50km gider mi?

Kibitzer

• Membro
« #138 : 17 Temmuz 2016, 12:46:01 »
Dün olduğunda servisle görüştüm kullanmaya devam edebilirsiniz aküdür dendi ve yaklaşık 50 km yol yaptım sıkıntı olmadı. Bugün tekrar çalıştırdığımda durum aynı. Peki şarj etmese 50km gider mi?

Dizel olduğu için gider. Ama çok da zorlamamak lazım. Şarj etmiyorsa akü bir süre marş basmaya yeter. Giderken buji olmadığı için çok fazla enerji harcanmaz ama pek güvenmemek lazım. Bir an önce servise gidin derim.

kuheylan35

• Membro
« #139 : 17 Temmuz 2016, 12:48:40 »
Dizel olduğu için gider. Ama çok da zorlamamak lazım. Şarj etmiyorsa akü bir süre marş basmaya yeter. Giderken buji olmadığı için çok fazla enerji harcanmaz ama pek güvenmemek lazım. Bir an önce servise gidin derim.

O zaman direkt çekici üstünde servise götürelim.
Teşekkür ederim.

Kibitzer

• Membro
« #140 : 17 Temmuz 2016, 12:50:41 »
Servis çok uzak değilse ve marş basıp motoru çalıştırabiliyorsanız elektrik harcayan tüm ekipmanı kapatıp deneyebilirsiniz ama direksiyon vs de elektrikli.

kuheylan35

• Membro
« #141 : 17 Temmuz 2016, 12:57:18 »
Servis çok uzak değilse ve marş basıp motoru çalıştırabiliyorsanız elektrik harcayan tüm ekipmanı kapatıp deneyebilirsiniz ama direksiyon vs de elektrikli.

Kocaeli de yaşıyorum. Mengerler Ataşehir en az 80-90 km. Gider derseniz binip giderim ama zorlamayın dediğiniz için çektireyim dedim.

Kibitzer

• Membro
« #142 : 17 Temmuz 2016, 15:08:40 »
Kocaeli de yaşıyorum. Mengerler Ataşehir en az 80-90 km. Gider derseniz binip giderim ama zorlamayın dediğiniz için çektireyim dedim.

Hocam gider diyemem. Sizin canınızı tehlikeye atma riskini alamam. İsterseniz sağdan sağdan sakince gidip en ufak şüphede sağa çekebilecek şekilde deneyebilirsiniz. Fakat risk sizin. Olur da birşey olursa çekici çağırabilirsiniz ama o durumda gelecek çekicinin ücreti fark eder mi, fırsattan istifade etmeye kalkar mı bilemem. Yakın bir oto elektrikçiye göz attırmayı da deneyebilirsiniz. Belki basit birşeydir, veya o size diyebilir "bu araba 80-100km gider" diye. Ben buradan o riski alamam kusura bakmayın.

kuheylan35

• Membro
« #143 : 17 Temmuz 2016, 15:23:03 »
Hocam gider diyemem. Sizin canınızı tehlikeye atma riskini alamam. İsterseniz sağdan sağdan sakince gidip en ufak şüphede sağa çekebilecek şekilde deneyebilirsiniz. Fakat risk sizin. Olur da birşey olursa çekici çağırabilirsiniz ama o durumda gelecek çekicinin ücreti fark eder mi, fırsattan istifade etmeye kalkar mı bilemem. Yakın bir oto elektrikçiye göz attırmayı da deneyebilirsiniz. Belki basit birşeydir, veya o size diyebilir "bu araba 80-100km gider" diye. Ben buradan o riski alamam kusura bakmayın.
Şuan bende risk almadan çekici ile götürmeyi düşünüyorum. Zaten garanti devam ediyor. Kasko var. Bunlar varken başımızı ağrıtmayalım.

Kibitzer

• Membro
« #144 : 17 Temmuz 2016, 15:34:47 »
Garanti devam ediyorsa hiç düşünmeyin. Onlar düşünsün

furkan_topay

• Membro
« #145 : 17 Temmuz 2016, 18:21:03 »

Kitapçıkta bile o hata göstergesinin açıklaması yok bayağı araştırdım ama sonuç bulamadım. Benim de önceki Giu da başına gelmişti. Ama dna da problem yoktu. Merakla sonucu bekliyorum.

Alfa Romeo 147       2007 1.6TS  Blackline
Alfa Romeo 147       2008 1.6TS  Collezione
Alfa Romeo Giulietta 2011 1.4MA Distinctive SP2
Alfa Romeo Giulietta 2011 1.4MA Distinctive
Alfa Romeo 147       2008 1.6TS  Distinctive
Alfa Romeo 147       2006 1.6TS  Blackline

furkan_topay

• Membro
« #146 : 17 Temmuz 2016, 22:45:17 »

Kesinlikle start stop la alakalıymış. Türkçe kitapcıkda yok ama yabancı kitapcıkda bulunmuş başka bir forumda.

Kibitzer

• Membro
« #147 : 17 Temmuz 2016, 22:52:31 »
Motor ışığı da yanıyor ama devir göstergesinin içinde. Motor çalışırken o motor ışığı normalde sönmüş olur.

furkan_topay

• Membro
Giulietta Start&Stop Sorunu
« #148 : 17 Temmuz 2016, 23:04:52 »
Enjeksiyon sistemi hatası olarak geçiyor.

« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2016, 23:08:42 Gönderen: dReaM_CatCheR »

kuheylan35

• Membro
« #149 : 18 Temmuz 2016, 10:58:23 »
Mengerlere doğru yola çıkıyoruz. Bilgi verildiğinde aktarırım. Bende çok merak ediyorum Nasıl bir problem olduğu konusunda.

GoogleTagged