Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 147' ye veda edip Alfa Romeo 159'la tam gaz devam.  (Okunma sayısı 9273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

crown063

• Membro
Aracı satılığa mı çıkardınız?
Evet başka bir araç için satacaktım. Benim arabanın müşteriside hazırdi ama alacağim arabanın motor blok çatlak çıktı. Şu an için ilanı sileceğim.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

crown063

• Membro

crown063

• Membro
Herkese iyi bayramlar.  Bayramda 1 günde olsa kendime ve arabama vakit ayırabildim. Mevcut siparişler imi bekliyorum bulamadığım çok parça var ama yoğun araştırma içindeyim. Bayramda araç içi temizliği yapayım dedim. Epey uğraştırdı. Halıları, koltukları, ön paneli komple detaylı temizledim ve bakımını yaptım. Temizlik ürünü olarak sonax markasını tercih ettim. Hem ekonomik hemde başarılı sayılabilecek ürünleri var. Bu sırada klima temizleme işleminde yaptım. Araç kokusu komple değişti kullandığım spreyin bakteri ve benzeri şeyleri yok etme özelliği var. Sürekli arabanın içindeki havayı soluduğumuz için ve özellikle yaz ayları klimaya mahkum olduğumuz için arada klima kanallarının bakımı önemli.

Sonax genel temizleyici ile komple a'dan z'ye heryerini fırça yardımı ile temizledim. Bazı noktalarda kulak temizleyiciye başvurdum. Sonax genel temizleyici özellikle deride çok işe yarıyor temizliyor mat hale getiriyor ve derinin hava almasını sağlıyor. Temizlikten sonra 1 saat kurumasını bekliyorsunuz.

Temizlikten sonra sonax deri bakım kremini sünger yardımıyla uyguladım. Sünger hem daha iyi yayıyor hemde malzemenin az kullanılmasını sağlıyor.

Sırada klima kanal bakımı var. Kötü koku ve bakteri türü şeyler için çok işe yarıyor. Tüpü eşit olarak tüm kanallara böldüm. Petekleri kapattım ve klima son ayarda 10dk. arabayı çalıştırdım. Bu sırada camlarım neredeyse buz tutacaktı  :D

Sonuç güzel oldu ama daha çok uğraş daha güzel sonuçlar vereceğini gördüm.

Tengri79

• Membro
Ellerinize sağlık.
Deri temizliği için gerçek arap sabununu da tavsiye ederim.Yumuşak uçlu fırça yardımı ile evdeki suni derili koltuklarda denedim mükemmel sonuçlar aldım tavsiye ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ali kaynak

• Membro
Elinize sağlik konuyu başindan beri takip ediyorum ,bu kadar emek harcanmis araci satmaktan vazgectiginize inanin cok sevindim.
Lancia delta III

crown063

• Membro
Ellerinize sağlık.
Deri temizliği için gerçek arap sabununu da tavsiye ederim.Yumuşak uçlu fırça yardımı ile evdeki suni derili koltuklarda denedim mükemmel sonuçlar aldım tavsiye ederim.

Çok teşekkür ederim. Derilerde arap sabunu ve badem yağı bende duymuştum ama çok cesaret edemedim. Epeyce bir araştırdim. Nice güzel ürünler var.  Bu seferlik böyle yaptık. İnsanlar hep kendi stilini geliştirmiş bizde görerek  öğreniyoruz yavaş yavaş.

crown063

• Membro
Elinize sağlik konuyu başindan beri takip ediyorum ,bu kadar emek harcanmis araci satmaktan vazgectiginize inanin cok sevindim.
Çok teşekkürler. Bir anlık düşünceydi benimkisi. Bende çok sevindim arabayı satmamaya.

crown063

• Membro
Uzun süredir çözemediğim yolcu güneşliğin de ki sıkıntıyı, İzmir'den Serkan ustanın sayesinde çözüme kavuşturdum. Aracı aldığımdan beri yolcu kısmındaki güneşliğin ışığı çalışmıyordu ve aynası kırıktı. Kime gittiysem yenisi ile değişmesi gerektiğini söyledi. Yenisinin hep sürücü kısmı var. Sipariş verilse yurt dışından fiyatı çok yüksek. Ben lambasını kontrol etmiştim ama sorun lambada değildi büyük ihtimal swich  arızalıdır diye düşündüm. İzmir'den gelen parça sayesinde sıkıntının kablo kopukluğu olduğunu çözdüm. Bu sırada arka sol kapının cam açma tuşunun şapkası kırıktı Serkan usta sağ olsun o parçadan da göndermiş. Aracın yavaş yavaş eksiklerini tamamlıyorum.Sonuç olarak 159'un güneşliği her şekilde ve basit bir şekilde tamir oluyor yenisini çok gerekmedikçe almaya gerek yok. Bu sırada 159'un cam açma düğmelerinin şapkaları ayriyeten buluna biliyor komple üniteyi almaya gerek yok.

Kırık ve ışığı çalışmayan ünite.

Kopan kablo.

Tamir olmuş hali.

Kırık cam açma düğmesinin şapkası.

Yeni şapka ve takılmış hali.

Detaylar güzeldir.

Arada ufak tamirler güzeldir.  :D

ErdgnUznkpr

• Membro
Şeytan ayrıntılarda gizlidir.

Çalışmalar güzel ve etkileyici, devamı için takipteyiz  :nazar:

gokturk01

• Membro
Alfa Romeo 159'u alalı 1 sene olmuş. 1 sene içinde ufak tefek şeyler yapıldı bende paylaşayım dedim.
Öncelikle arabayı aldığımda komple temizlik boyası yaptım ve jantları boyattım.

Eksoz uçlarını remus uçlarla değiştirdim.

Ön ve arka logolar, jant logolarını yeni logolarla sibop kapaklarını da  çelik ve alfa logolu yaptım.

Yoncalarda tamam  :)

İzmir'den sağ olsun Serkan ONUR usta sayesinde brembo kaliperleri buldum bana temin etti elini yüzünü düzeltip boyadı ve yolladı. Ankara'da Şerif usta büyük bir titizlikle taktı. Sonuç oldukça başarılı. Fenler çok iyi oldu.

Multimediasız olmaz dedim önce orjinalini alacaktım. Özellik olarak çok işime yaramıyacaktı bende andiroid destekli orjinal ünitenin replikasını aldım. Sonuç süper çok hoşuma gitti. İstediğiniz gibi geliştirebiliyorsunuz. Geri görüş  kamerası ve obd2 apara tınıda aldım. Obd2 yi röle ile bağlayacağım araç kapanınca obd2 cihazı da kapanacak. Bu sırda andiroid ara yüzünü değiştirdim ara yüzde çok başarılı oldu kırmızı tonlarda daha araç tarzı oldu.

Alfatech Şerif usta ve Burak usta sağ olsunlar montajını yaptılar.

Usb portunu orjinal gibi yaptım daha derli toplu ve şık duruyor.

Yeni arayüzüyle bitmiş hali.

Obd2 bağlanmış hali yanlız kablosunu bekliyorum gelince tamimiyle arabanın parçası olacak.

Hem kibar hem kablosuz hemde göze çok batmıyor sonuç oldukça başarılı.

Ti ye il adımı atalım dedik. orjinal ti yay ve amortisörler de hazır. Sonuç başarılı iyi bir yol tutuş ve birazda görüntü güzel oldu.

Yine Serkan ONUR usta temin etti Şerif usta montajını yaptı. Hep İzmir Ankara uğraştık :)

Arka lastikler olması gereken seviyeye indi.

Temelini oluşturduk bu bir başlangıç daha devamı gelecek.

Hocam mutli medya ne kadara mal oldu

crown063

• Membro
Uzun zamandır araba ile uğraşamadım. İzmir'den Serkan usta sağ olsun logodan bagaj açma anahtarını getirdi. Hazır senelik izindeyken montajını ve tasarımını yapayım dedim. Aklımda basit olacağı düşüncesi vardı. Makyajlı 159'lar da  olan bir sistem logodan bagaj kapağını açmak, aynı zamanda havalı oluyor. Basit olarak yapacağımı düşünmüştüm ama kesinlikle mantığı farklı. Bazı engeller çıktı önüme. Mesela araba giderken çalışmamalıydı kapılar açıkken kilitli değilken çalışmalıydı. Kapılar kilitliyken çalışmamalıydı. Anahtar takılıyken veya çıkarılmış halde çalışmalıydı bunun gibi bir sürü kombinasyonu var tabi orijinal sistemi bilmediğim için bu kombinasyonları ben düşündüm sözde basit bir anahtar. Epey uğraştırdı. Birde bagaj motoru korkunç bir güç çekiyor öyle ince kabloyla falan olacak iş değil. Tesisatı 1,5mm lik kablo ile yaptım röleyi de özel seçtim. Vites, merkezi kilit v.b bir çok yerden sisteme destek geliyor. Sonuç başarılı biraz daha havalı bagaj açıyoruz ve makyajlı kaslarda olmayan bir artı içeriden tavandan da açılıyor bagaj. Bir projede böyle bitti.

Yeni anahtarlı logom.

Tesisatın çekilmesi.

Tasarım  :duvar:

Sonuç başarılı.

crown063

• Membro

Serhat59

• Membro
Uzun zamandır araba ile uğraşamadım. İzmir'den Serkan usta sağ olsun logodan bagaj açma anahtarını getirdi. Hazır senelik izindeyken montajını ve tasarımını yapayım dedim. Aklımda basit olacağı düşüncesi vardı. Makyajlı 159'lar da  olan bir sistem logodan bagaj kapağını açmak, aynı zamanda havalı oluyor. Basit olarak yapacağımı düşünmüştüm ama kesinlikle mantığı farklı. Bazı engeller çıktı önüme. Mesela araba giderken çalışmamalıydı kapılar açıkken kilitli değilken çalışmalıydı. Kapılar kilitliyken çalışmamalıydı. Anahtar takılıyken veya çıkarılmış halde çalışmalıydı bunun gibi bir sürü kombinasyonu var tabi orijinal sistemi bilmediğim için bu kombinasyonları ben düşündüm sözde basit bir anahtar. Epey uğraştırdı. Birde bagaj motoru korkunç bir güç çekiyor öyle ince kabloyla falan olacak iş değil. Tesisatı 1,5mm lik kablo ile yaptım röleyi de özel seçtim. Vites, merkezi kilit v.b bir çok yerden sisteme destek geliyor. Sonuç başarılı biraz daha havalı bagaj açıyoruz ve makyajlı kaslarda olmayan bir artı içeriden tavandan da açılıyor bagaj. Bir projede böyle bitti.

Yeni anahtarlı logom.

Tesisatın çekilmesi.

Tasarım  :duvar:

Sonuç başarılı.
Elinize sağlık. Uzun zamandır benim de merak ettiğim ve uygulamayı düşündüğüm bir şeydi sayenizde emin oldum çok teşekkürler

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive 2006
Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm Distinctive 2006

crown063

• Membro
Rica ederim. Biraz uğraştan sonra yapılabiliyor.  Aklınızda olsun logolu anahtar modülüde satılıyor.

Serhat59

• Membro
Rica ederim. Biraz uğraştan sonra yapılabiliyor.  Aklınızda olsun logolu anahtar modülüde satılıyor.
Peki giulietta butonu uyuyor mu? Bir bilginiz var mı? Yapmışken yeni nesil logolu olsun.

crown063

• Membro
Zannetmiyorum. Yuva özel birsürü girinti çıkınti var. Ama imkansız değil kesip biçerek yapilir ama gerek yok. Ben logoları değistirecem. Bu sefer orjinalini alacağim yeni tiplerin.

Tengri79

• Membro
Elinize sağlık.Benımde en eksikliğini duydugum şeylerın basında içerıden bagajın açılmaması.Benımkı makyajlı kasa zaten basmalı fakat içerden açma işini nasıl hallettıniz?

ekerem

• Membro
Elinize sağlık bu benimde uzun zamandır merak ettiğim birşeydi. Hatta bende makyajlı kasanın butonunu aldım ama sadece takıldı elektronik bağlantısı yok. Elektrikçi öyle sağına soluna bakıp şöyle mi yapsak böyle mi yapsak deyince bıraktırtmıştım. Bağlantı şeması varmı acaba? Biraz el yatkınlığımız varsa kendimiz yapabilir miyiz? Bir de en çok merak ettiğim şeylerden birisi makyajlı kasalarda marşa uzun basmak zorunda kalmadan tek dokunuşla marşa basılması. Bence siz onun da çaresini bulursunuz :alfisti:

crown063

• Membro
Elinize sağlık.Benımde en eksikliğini duydugum şeylerın basında içerıden bagajın açılmaması.Benımkı makyajlı kasa zaten basmalı fakat içerden açma işini nasıl hallettıniz?

Teşekkür ederim. Benim aracım 2007 bizde tavan lambasında bagaj açma anahtarı var. Ona hiç dokunmadım. Yani hem içerden hem kumanda hemde logodan açiliyor. 2009 sonrasında içerde bagaj açma anahtari yok.

crown063

• Membro
Elinize sağlık bu benimde uzun zamandır merak ettiğim birşeydi. Hatta bende makyajlı kasanın butonunu aldım ama sadece takıldı elektronik bağlantısı yok. Elektrikçi öyle sağına soluna bakıp şöyle mi yapsak böyle mi yapsak deyince bıraktırtmıştım. Bağlantı şeması varmı acaba? Biraz el yatkınlığımız varsa kendimiz yapabilir miyiz? Bir de en çok merak ettiğim şeylerden birisi makyajlı kasalarda marşa uzun basmak zorunda kalmadan tek dokunuşla marşa basılması. Bence siz onun da çaresini bulursunuz :alfisti:
Teşekkür ederim. Tesisat biraz özen istiyor. Bagaj motoru epey güç çekiyor. Biraz elektronik devrede var merkezi kilitden sinyal aldım. Çok karışık değil elimden geldiğince yardımcı olurum. Ama röle ve kablo kalınlıği önemli ilk denememde kablo yanıyordu neredeyse.

crown063

• Membro
Uzun zamandır vakit bulamadığım ağır bakımı sonunda yapabildim. Bazı parçaları yurt dışından beklediğim için biraz zaman aldı ama sonuç gayet iyi. En azından şu an araca huzurlu bir şekilde biniyorum. Emme manifoldunu değiştirmeyi düşünmüyordum temizler kulaklarını çıkarır geri kullanırım diye kafamda bir düşünce vardı. Uzun süre araştırmadan sonra manüel araç olsaydı dediğim gibi olacaktı ama otomatikte yeni manifold önemliymiş deneyerek görmüş oldum. Yağ pompası öyle yada böyle değişecekti. Turbo hortumlarına da girelim dedik. Separatör hortumları da değişince tam oldu. Tiriger V kayış seti kasnak ve devirdaim Yağ bakımı derken tabi biraz masrafa girdik artık. Yağ soğutucuları oldukça iyi durumdaydı bakım ve temizliği yapıldı. Turbo enjeksiyonda gayet başarılıydı zaten değişimi çok uzun süre önce olmamıştı. Bakımı düzenli yapıldığı için turbo ilk gün ki  gibi çalışıyor. Manifold değişimi sonrası arabada değişen şey yokuşlarda çok daha performanslı ve hassas oldu. Arabayı çalıştırırken ve kapatırken yumuşak bir şekilde çalışıyor ve kapanıyor. Yakıt tüketimi tabi ki değişiyor. Önemli olan manifold kulakları kırılıp motor içine düşme riski çok aza düştü. Yağ pompasıyla da aracın sesi titreşimi azaldı ciddi bir şekilde fark var ses de. Turbo hortumları zaten çok iyi durumda değildi. Alfatech Şerif usta sağ olsun 1 günde yaptı ve sıkıntısız teslim etti. 159 da motor ve alt takıma girdiğiniz zaman yap yap bitmeyecek bir sürü şeyi var. Ama önemli olan değişimleri yaptığımı düşünüyorum. İlerde bir parti daha motora girerim. Yaza doğru komple motor elektrik tesisatını alacağım komple hazır Fiat ın elinde varmış. Elektrik tesisatı çok önemli. Gayet iyi duruyormuş gibi dursa da kablolar özelliğini zamanla yitiriyor. Soketler eskiyor.

Yeni manifoldum epey bekledim gelmesini :D

Eski ve yeni manifold " Eski manifold da çok kötü durumda değil san ki"

Alt turbo hortumu yeni ve eskisi eski hortum bitmiş artık.

Eski yağ pompası ömrü ortalama 150bin değişmesi gereken önemli parçalardan.

Öyle böyle derken koca bir gün harcadı. Çok fotoğraf alamadım ama motor tertemiz oldu.

Günün sonunda gelen sürpriz. Bir motor hatası çözmem bir iki günü aldı. Sıkıntı hemen çözdüm tabi manifold adaptasyon gerekiyormuş multimediadan uğraşarak hallettim  :duvar: :duvar: 

Projelere devam ekonomik durumu biraz toparlayım  yapacağım çok şey var. Motor önemli olduğundan bu sefer bir proje yapamadık.

Erkay KAHYA

• Membro
İyi günlerde kullanın.  :nazar:
Yapılanlardan sonra sıfır motor hissi olmuştur.

Serhat59

• Membro
Kesenize bereket harika olmuştur şuan Güle güle kullanın inşallah kazasız belasız.

ekerem

• Membro
Çok güzel hamleler. Maşallah ömürlük olmuştur iyice :alkis:

Tengri79

• Membro
Maşallah,yerinde dokunuşlar her şey butçe meselesi ama mekanik anlamda hiçbir şey esirgenmemeli

GoogleTagged