Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 147' ye veda edip Alfa Romeo 159'la tam gaz devam.  (Okunma sayısı 9844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serhat59

• Membro
Polonya'dan çok rahat getirebilirsiniz. Toplam 7 parça fırçalanmış ti için panel. Vergi kargo dahil 2400-2500TL ye geliyor.Türkiye'de  sadece direksiyona  2750tl + kargo dediler. Polonya'da benim sürekli parça aldığım bir yer var. Size bilgisini veririm isterseniz. Ben fırçalanmış almaktan vazgeçtim. Çok uygun fiyata özel bir şekilde boyatacağım.
Hocam parçalar sıfır de bir de düşüp bayılalım

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alfa Romeo 156 1.6 TS Distinctive 2006
Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm Distinctive 2006

crown063

• Membro
Hocam parçalar sıfır de bir de düşüp bayılalım

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tabi ki sıfır ve orijinal. Ben sadece direksiyon tuşlarını çıkma aldım o da sıfır gibi geldi ona da 35tl ye aldım.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

crown063

• Membro
Sonunda bu gün arabama kavuştum, 1 haftadır ayrı kaldık. Gerçi yarın yine 3 günlüğüne arabadan ayrı kalacağım iç kısmı restore edilecek. Bu işi bilen yer Soft kaplamaya aracı teslim edeceğim.  Şimdi yapılanlara gelirsek komple temizlik boyası yapıldı araba genel olarak zaten iyi duruyordu sadece ön tampon ve kaput taş izleri vardı ufak tefek çizikler vardı hepsini yok ettik Alfa Tech Şerif usta bu süreci yönetti. Farlar içi dışı merceği temizlendi. Klima radyatörü değişti, çok kötü duruyordu önden ilk gözüken parçalardan biri. Birde hava kanallarını kapatıyordu. ön tamponun tam oturması için bağlantı aparatları değişti tam çok düzgün bir şekilde oturdu. Düzgün durması için kaput ayarı yapıldı. Marşpiyellerim boyandı ve montajı yapıldı, montajını yalnız Şerif usta gayet başarılı ve profesyonel yapmış çok hoşuma gitti arabanın bütün bir parçası gibi durmuş neredeyse 1mm boşluk bile yok. Daha önce takanları görmüştüm bir el girecek kadar boşluk olanlar vardı. Arka tampon pasta cila yapıldı. En son işin en zevkli kısmı Ti logoları mı takmak şablonları vardı o yüzden zorlanmadık. Boya esnasında jtdm ve 1,9 sökülmüş altı temizlenmişti. Sonuç yine başarılı yapbozun kalan parçaları tamamlanıyor. Yarında arabanın iç trim parçalarını sökecek Şerif usta içini bir temizleyelim. Koltuk masaj üniteleri de yolda geliyor bu projeyi özel tutacağım  :D masaj önemli.

Marşpiyel Takılmış Hali
Takması basit gözükse de deli işi öyle silikonu sür yapıştır yok bir sürü tırnağı vidası falan var.

Farlarım tertemiz artık ve taş izlerinden kurtuldum. Vernik uygulaması biraz daha özel yapıldı daha güçlendirilmiş vernik var diyelim. Ama tabi taşlara çözüm değil.

Logoları da taktık tam oldu.

Ve sonunda bitti. Alfa Tech Şerif ve Burak ustaya çok teşekkür ediyorum hem malzemeleri temin ettiler hemde sabırlı bir şekilde aracımı yaptılar. Yarın biraz daha sıkıştırayım onları  :D :D

Kılıç Kalkan

• Membro
Malatya da olsanız yanınızdan ayrılmazdım sanırım. Buralar da bu işler niye bu kadar zor. Taş izlerine nasıl bir uygulama yapıldı acaba biraz ayrıntı verebilir misiniz? Bura da direk komple boyanması lazım abi başka türlü mümkün değil olmaz deniyor Ustalar ca.Boya işide satarken problem.Gelde çık işin içinden.Teşekkürler

crown063

• Membro
Malatya da olsanız yanınızdan ayrılmazdım sanırım. Buralar da bu işler niye bu kadar zor. Taş izlerine nasıl bir uygulama yapıldı acaba biraz ayrıntı verebilir misiniz? Bura da direk komple boyanması lazım abi başka türlü mümkün değil olmaz deniyor Ustalar ca.Boya işide satarken problem. Gelde çık işin içinden.Teşekkürler
Türkiye de ne yazık ki bu işler adet gelenek görenek olarak bakıyorlar. Çok kızıyorum bu işe. Araba çok güzel ama üstünde bir damla boya kalmamış bildiğiniz çürümüş insanlar boyasız diye bu arabayı tercih edebiliyor. Yada değişeni var diye istemiyorlar, hal bu ki değişeni yoksa kendinde değişeceğinin farkında değiller. Bunun gibi bir sürü şey var. Boya bence önemli, ben bu arabayı görsel olarak beğeniyorsam ve önü taş izi doluysa boyanması gerekir. Yada tavan boyası güneşten yandıysa yine boyanması gerekir. Ben komple boyattım tampon kaputu tabi temizlik boyası biraz daha farklı macun falan olmuyor öyle. Üstünede vernik atılıyor. Boyadan sonra atılan verniğin cinsine göre boya kalıcı oluyor. Vernik ne kadar iyi ve kaliteli olursa boya o kadar zor çizilir ve zarar görür. Tabi birde parlaklık da vernik kalitesine ve kaç kat boya ve vernik atıldığına göre değişir. İyi bir boyacı bulursanız gözü kapalı aracınızı boyayabilirsiniz.

Kılıç Kalkan

• Membro
En güzelini yapmışsınız. bir arkadaşım da komple boyattı (tavan hariç :D) üzerine seramik uygulattı, misler gibi tertemiz, sıfır gibi oldu araç:) Kazasız belasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.Teşekkürler

Kılıç Kalkan

• Membro
Rica etsem multimedya ve diğer ürünleri aldığınız yurtdışı ınternet adreslerinin linkini atar mısınız? Teşekkürler

crown063

• Membro
Rica etsem multimedya ve diğer ürünleri aldığınız yurtdışı ınternet adreslerinin linkini atar mısınız? Teşekkürler
Öncelikle Alfa romeo 159' a multimedia kesinlikle tavsiye ederim. Ben ilk orijinini alacaktım fakat hiç bir özelliğini kullanamıyorsunuz çok başarısız ama malzeme kalitesini gayet kaliteli yapmışlar. Sonra araştırdım orjinal multimedianın  replikası var ama replikasınında bir sürü versiyonu var Windows olan var android olanı var. Ben şansımı android olandan denedim sınır yok istediğinizi yapabiliyorsunuz. Burda önemli kriter donanımın iyi olması ben 8  çekirdekli 4gb ram ve wifi olan versiyonu seçtim çift usb ve çift sd kart girişi var bir dünya özelliği var. Direksiyon tuşları çalışıyor ve orijinal soketle geliyor. En bomba özellik başarsoft navigasyon mevcut trafik yoğunluğu hava durumu gibi en güzel özelliklere sahip. Olur ya bir gün temin ederseniz neler yapabileceğiniz konusunda fikirlerimi sunabilirim.

Alabileceğiniz ürünün linki.

https://tr.aliexpress.com/item/Alfa-Romeo-159-Brera-159-Sportwagon-i-in-8-ekirdekli-4G-Android-8-0-8-1/32879497376.html?spm=a2g10.search0204.3.3.617e76213ZXce8&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_3_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10307_537_536%2Csearchweb201603_35%2CppcSwitch_0&algo_pvid=d1284bd8-c417-4ac9-8871-6bad5de8ea68&algo_expid=d1284bd8-c417-4ac9-8871-6bad5de8ea68-0

Onun dışında diğer parçaları genelde Polonya'dan alıyorum. Tabi her alışveriş sitesinin bir tarzı var ve çözmek gerekiyor genelde satıcıların geri dönmeleri zaman alabiliyor. En büyük artısı kargo ve ürünler düşük fiyat. Bu güne kadar aldığım her şey geldi. İletişim kurmak burada çok önemli.

Polonya sayfası.

https://allegro.pl/

Parçalar bitmeden burayı iyi değerlendirin özellikle 159 parçası çok  ;)

Kılıç Kalkan

• Membro
Çok Teşekkürler

crown063

• Membro
Evet sonunda zorlu bir mücadelenin sonunda Soft Kaplamadan aracımın parçalarını çıkarttım. En son gün gece 12 ye kadar beraber çalıştık usanmadan aracımla uğraştılar. Ekip tam profesyonel titiz ve sabırlıca uğraşıyorlar ve iç parçaları gayet uygun fiyata yapıyorlar. Alfa Romeo tirim parçaları pahalı olduğunu düşünürsek çok uygun bir fiyata yapabiliyoruz start düğmesi yenisi 700-900tl arası. Yaptırırsanız ortalama 50 ile 100tl gibi bir ücrete yenisi gibi yapılıyor. Kesinlikle araç içini yenili-yorsanız kesinlikle tavsiye ederim ben memnun kaldım. Sırada koltuk yenileme ve masaj birde yer halıları var. Soft Kaplamaya bir daha gidecek araç. Evet sonuç sanki araba fabrikadan yeni çıkmış gibi oldu akşam olduğu için çok fotosu yok temizliğini yapayım yeni fotolarını gündüz gözüyle paylaşırım. Aracın içi daha bitmedi çok detay var çok yakında onları da bitiririm. Bu sırada Polonya'dan metal trim parçalarım da geldi  7 günde elimde oldu vergi falanda vermedim mektupla gönderilmiş. Onları da taktım gayet şık durdu plastik yerine metal trim çok daha iyi duruyor.

Trim parçaları sökülürken. Sağ olsun Alfa tech Şerif usta ve Burak usta çok yardımcı oldu. Biraz uğraştırıyor.

Bende bu sırada boş durmadım kalan parçaları güzelce temizledim.

Polonya'dan gelen trimlerim. Benim çok hoşuma gitti.

Biten parçaların montajı. Hem sıra bekledim hemde her detayı ince ince yaptığımız için biraz vaktimizi aldı. Sonuç yine güzel. Aracın içi sıfır gibi oldu.

Bekleyen arabalar hep ilgimi çekti  :D

crown063

• Membro
159' olanlar için.Temizleme işlerini yaparken klima ünitesinin içinde buğu, koku ve ısı sensörü mevcut bir tanede motor mevcut. Motor ucunda bir pervane var ve arabanın iç havasını sensöre yolluyor. Sensörü temizleyim diye açtığımda manzara kötüydü saç teli bile vardı  :(  .  Temizledikten sonra sonuç çok şaşırttı beni. Havalandırma sistemi full otomatik çalışmaya başladı ve ışıkta durduğumda eksoz kokusu girdiği an dış havayı kapattı yani daha önce bu kadar hassas değildi gayet başarılıymış otomatik havalandırma sistemi.

Konu ile ilgili ufak bir görsel.

crown063

• Membro
Sonunda yurt dışından en son beklediğim parçada geldi. Türkiye' de uçuk rakamlara satılıyor. Ben her şey dahil 80tl ye aldım. Ve sıfır gibi. Gelen parça bu sırada dolu ve ultrasonik sensörlü tavan lambası. Projenin büyük olan kısmı şimdi başlıyor. Hedefim orijinal anahtarla çalışan ultrasonik sensörlü ve alarm çalınca cep telefonumu arayan bir sistem.  Bir süre şehir dışında olacağım için şu an tasarım aşamasında. Alarm kısmına kadar her şey tamam. Cep telefonumu arama kısmı tasarım aşamasında.

Gelen parçam.Yakında 159 un parçası olacak.

crown063

• Membro
İç trim parçaları yavaş yavaş olması gerektiği gibi oluyor. İçinin daha çok işi var.  Ama genel olarak gayet temiz oldu.

https://youtu.be/vpcVld9Reoo 

crown063

• Membro
Evet sonunda alarm ünitesinin ilk aşamasını bitirdim. Aradığım alarmı zorda olsa buldum. İnternet'te maalesef yok uzun bir arayıştan sonra Ankara'da sanayide alarm işi yapan minik bir dükkanda buldum. Alarm hem orijinal anahtarla çalışıyor hem ultrasonik hemde darbe sensörlü. Bağlantısı kolay olmadı kan ter içinde kaldım aslında mantığı basit ama 159 söz konusu ise çok basit olmuyor. Öncelikle tavan ultrasonik gözlerini alarm sistemine entegre etmem çok zor oldu ama başardım şimdi içeri sinek bile girse alarm çalışıyor tabi o kadar hassas olması bazen sıkıntı yaratabiliyor bu yüzden sensörlerin hassaslık ayarı olması bu sorunu çözüyor. Darbelerde tepki güzel bildiğimiz klasik alarm. Benim için önemli olan tavanda ki ultrasonik gözlerin çalışması. Tabi montaj esnasında işin zorluğu yüzünden çok fotoğraf çekemedim. Şu ana kadar yaptıklarım alarm sisteminin 1. aşamasıydı. 2. aşama alarm kapatma anahtarının çalışması bunun içinde bir devre tasarlayacağım mantığı da alarmı kapatabilme tabi ki bu işin en basit kısmı en güzel kısmı da alarm ledi tavan ünitesinde olacak. yakında 2. kısmı da biter. Şu an için Polonya dan gelen tavan ünitesini taktım.

Ünitenin ve alarm sisteminin montajı

Yeni tavan ünitesi takılmış daha sonra güncel fotoğraflarını paylaşacağım.

Sonuç olarak hiç bir işe yaramayan gözlük kabı yerine en azından işe yarayan bir ünite geldi. Tavan lamba kısmı en dolusu oldu. Sol en alttaki düğme de yakında aktif bir şekilde çalışacak.

crown063

• Membro
Bu da mini video bitince hareket sensörlerini denedim. Elimi camdan sokar sokmaz alarm çalıştı.

https://youtu.be/RUdBFNpVrJE

crown063

• Membro
Alarm ünitesinin son rötuşlarını yaptım. Her şey istediğim gibi oldu.  Tertemiz oldu.

Alarm ünitesi.

Tavan lambası ve sensörler tamamiyle son rutuşu yapılarak takıldı.

crown063

• Membro
Alarm ünitesinin 2. aşamasını da  bitirdim. Artık alarmı istediğim zaman kapatabileceğim ve şu an tavanda ki düğmede çalışıyor. Düğme ışığı da animasyonlu oldu. Vakit bulabilirsem en son alarm çalınca cep telefonu arayan sistemde kuracağım sistemi hazır bitirdim ama arabaya montajını yapmam lazım ama vakit bulamıyorum. 

Tasarım aşaması. Çok basit bir sistem ama butonlar normal buton değil o yüzden komple kendim sistemi tasarladım.

https://youtu.be/ntOB0Lg6PfE

Son rutuşlar.

https://youtu.be/iMruI9-JCI4

https://youtu.be/caL7Sp_yk34

Bir fonksiyon daha çalışır hale getirildi.

SkY

• Membro
elinize emeğinize sağlık..iyi cesaret ediyorsunuz söküp takma işine.ben en ufak parçayı sökmeye çekiniyorum tekrar takıldığında ses yapar tıkırdar diye :)

crown063

• Membro
elinize emeğinize sağlık..iyi cesaret ediyorsunuz söküp takma işine.ben en ufak parçayı sökmeye çekiniyorum tekrar takıldığında ses yapar tıkırdar diye :)
Teşekkür ederim. Aynen trim sökmek zordur. Bilinçli sökülürse tam tersi ses yapan yerlerin sesini de  de kesersiniz. Belli bir seneden sonra malzemeler gerçekleşiveriyor ve ses için zaten müdahale edilmesi gerekiyor. Birde trim söküldükten sonra özel bantlar var trimin arka planı o bantla genelde kaplarım yumuşak ve ses kesen bir malzeme aynı zamanda ısı ve yanmaya dayanıklı. 

umitkilic

• Membro
159' olanlar için.Temizleme işlerini yaparken klima ünitesinin içinde buğu, koku ve ısı sensörü mevcut bir tanede motor mevcut. Motor ucunda bir pervane var ve arabanın iç havasını sensöre yolluyor. Sensörü temizleyim diye açtığımda manzara kötüydü saç teli bile vardı  :(  .  Temizledikten sonra sonuç çok şaşırttı beni. Havalandırma sistemi full otomatik çalışmaya başladı ve ışıkta durduğumda eksoz kokusu girdiği an dış havayı kapattı yani daha önce bu kadar hassas değildi gayet başarılıymış otomatik havalandırma sistemi.

Konu ile ilgili ufak bir görsel.

Bu parçaları göğüs üstündeki havalandırma ızgarasının içinden mi çıkardınız?

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

crown063

• Membro
Bu parçaları göğüs üstündeki havalandırma ızgarasının içinden mi çıkardınız?

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Klima panelinin içi. İç sıcaklık ayarlayan bir sensör. Koku sensörü olarakda düşünmüştüm koku sensörü farklı bir yerdeymiş. Sadece sıcaklık.

crown063

• Membro
Sonun da pedal setimde geldi. Bayramı hiç hesaba katmamıştım. Kargolar ne yazık ki çalışmıyormuş. Bu yüzden 1 hafta gecikmeye uğradı. Yine Polonya dan satın aldım. Sıfır vergi çok az kargo ve elime ulaştı. Montajı biraz uğraştırdı ve Şerif usta gayet başarılı bir şekilde montaj yaptı. Gönül ister ti set almayı ama gereksiz pahalı ve bu biraz daha ti pedal setine göre gösterişli. Kalite olarak ta 1. sınıf yapmışlar. Firmanın ürünleri gayet kaliteli.

Gelen ürünlerim.

Montaj esnasında. Şerif usta sağ olsun epey uğraştı.

Ve sonuç içime sindi.

crown063

• Membro
159 u satın aldığımda üzerinde bir yazılım vardı solft bir yazılımdı. Stok haline çevirdim. Dyno ya çıktık stok performansına bakmak için. 145hp ortalama bir güç aldık. Artık yavaş yavaş performans kısmına girdik. 159 un yazılımını yeniden yaptık. Levent arkadaşımız var kendisi de alfacı. Sağ olsun yazılımı yeniden yaptı ilk deneyim güzeldi. Sonra düzeltmeleri yaptık ve dumanda yok oldu. Özellikle üst devirlerde çok fark etti ve az duman attı. Alt devirler zaten gayet iyi performansı vardı. Üçüncü güncellemeyi daha sonraya bıraktık. İntercooler enjeksiyon turbo falan hepsi büyüyecek ve değişecek. Acele etmiyorum yavaş yavaş ve bilinçli gidilecek. Levent zaten şu an konuya hakim. Kutu içi kn performans filtrem de hazır Şerif usta ayarladı. Fren bakımı da yapıldı. Bundan sonra artık performans için uğraşacağım.

Yazılım yaparken. Epey uğraştık çok zor işmiş.

Sıfır ses süper performans. Ate balata çok iyi sonuç verdi.

Arada arabayıda paylaşayım :)

crown063

• Membro
Yazılımdan sonra da eksoz sistemine hafif müdahale ettim. Bunu güzel bir proje şeklinde bitireceğim. İlk sağ tarafta boş duran eksoz  çıkışını bir boru ve vana aracılığı ile aktif hale getirdim. Normalde vana koymayacaktım ama alt devirleri azda olsun etkiliyor. Spor mod kısmını aktif hale getireceğim. Vitesin yan tarafında 2,4 lerde olan spor mod düğmesi var 1,9 lar da maalesef yok. O düğmeyi şu an aktif hale getirmeyi planlıyorum basınca eksoz vanasını açacak sağ çıkışta çalışacak ve aynı zamanda bağlı olan pedalbox da devreye girecek. Araba hem biraz homurdanacak hemde pedal tepkimeleri artacak. Vanayı üst devirlerde açacak alt devirlerde açmayacak. Şu an için sadece eksoz sistemini çözdüm elektronik kartını ve kartın programını yapmaya başladım. Yakında pedalbox da gelir. Bu sırada müsait bir sırada 3. yazılımı da yükleyeceğiz şu an neredeyse sıfır duman ama biraz değerleri açacağız.

Eksoz yapılırken. İşçiliğini beğendim, krom boru olsaydı daha başarılı olurdu ama bir ek için bence yeterli bir işçilik.

crown063

• Membro
Çok fazla ses yok ama hoş bir hırıltı mevcut.

https://youtu.be/lzUueyRDWL4

https://youtu.be/9TD4HkXXDCc

GoogleTagged