Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Alfa Romeo 147' ye veda edip Alfa Romeo 159'la tam gaz devam.  (Okunma sayısı 9274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Makif

• Membro
Elinize sağlık araç gayet güzel olmuş. Darısı başımıza.
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı

crown063

• Membro
Levent arkadaşımızın yaptığı yazılım oturdu ve araba tam değerleri kaydetti. Bu sırada sistemde intercooler nasıl soğuturuz düşünürken bu işi anlayan abilerimiz farklı bir sistem önerdi. Metanol kit en mantıklı soğutma sistemi olarak karşıma çıktı. Hem arkol olduğu için tüm sistemi temizliyor, bir de yazılımdan kaynaklı vuruntu yok oluyor yani yazılımın riskini bir nevi azalıyor. Tabi soğutma olayı da var.  Emre bey sağ olsun kiti bulacağım kişiyi ve kitle ilgili detayları bana anlattı. İlk kiti temin ettim. Kiti benim arabaya göre yazılımı yapan Levent arkadaşımızla ayarladılar.   Alfatech Şerif usta gayet titiz bir şekilde montajını yaptı. Sistem orijinal turbo hortumu üzerine montaj yapıldı turbo hortumu tornacıda epey işlem gördü. Metanol da Ankara'dan temin ettim. Bu sıra da Şerif usta K&N kutu içi filtre temin etti filtreyi de değiştirdik.  Yazılım eksoz ve bu kit yapılmadan önce referans olarak peugeot 207gt ile denedik ve 3-4 boy beni geçti. Referansımız 207gt oldu. Serkan ustada İzmir den pedal race chip  gönderdi otomatik olduğu için olması gereken bir parçaydı ve gerçekten pedal race chip performans olarak çok fark ediyor. Kısaca bir çok güncellemeden sonra 207gt yazılım ve bir kaç güncelleme yaptıktan sonra st2 oldu ve benim güncellemelerle birlikte bir daha denedik ve benim araba 1,5 boy aldı ve 180 den sonra fark açılıyor. Sonuç başarılı kullanımı çok daha zevkli oldu. Tabi bu daha başlangıç araştırdıkça geliştirmeler yapacağım. Bu işin sonu yok ama yapılabilecek bir çok şeyi yapacağım.

Değişen filtre Gayet memnun kaldım tavsiye ederim.

Serkan usta sağ olsun İzmir' den gönderdi ve otomatik manuel gibi oldu hatta tepkiler daha iyi.

Metanol Kit montajımız.

Eksoz, metanol kit ve pedal chip 3' ü bir anahtardan kontrol edilecek. Spor mod düğmesi için şimdi çatışmalara başladım. Spor moda basınca hepsi açılacak bir daha basınca kapanacak (on/off)

crown063

• Membro
Denemelerin videoları ortalama 1-1.5 boy önde gidiyor. 207gt st2

https://youtu.be/FwvULfVWR3Q

https://youtu.be/K74gf9BRelM

umutrıza

• Membro
maaşallah elinize cebinize ve emeğinize sağlık, baştan sona okudum. bende 159 sahibiyim methanol kite neden ihtiyaç duyduğunuzu anlayamadım sadece. benim aracımda da turbo büyüttüm hard yazılım ve down pipe var yaklaşık 30.000 km dir bu şekilde kullanıyorum soğuma ile alakalı bir sorun yaşamadım. Kit güvenli tarafta kalmak için tabii ki iyi bir yöntem fakat olmasa da olurmuş :)
206 gti 2001-..
forester 2.0 s turbo 2008-2014
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

murat_016

• Membro
elinize emeğinize sağlık,levent kaliteli çocuktur işinin ehli diyebileceğim nadir insanlardan,oldukça dizel tecrübesi fazladır d4d toyota zamanından beri arkadaşımdır.

207de gayet temiz arkadaşımın arabası oda,denemelerde güzel temiz olmuş  :nazar: :nazar: :nazar:

crown063

• Membro
maaşallah elinize cebinize ve emeğinize sağlık, baştan sona okudum. bende 159 sahibiyim methanol kite neden ihtiyaç duyduğunuzu anlayamadım sadece. benim aracımda da turbo büyüttüm hard yazılım ve down pipe var yaklaşık 30.000 km dir bu şekilde kullanıyorum soğuma ile alakalı bir sorun yaşamadım. Kit güvenli tarafta kalmak için tabii ki iyi bir yöntem fakat olmasa da olurmuş :)
Öncelikle teşekkür ederim. İntercooler soğutma fikri aracımın gündüz performansı ile akşam performansı arasında hissedilir bir performans farkı var. Yani gündüz sıcak havalarda performans epey düşüyor. Akşam ise şaşırtıcı bir derece de artıyor. Bundan şu sonucu çıkarttım gerekli kadar soğuk hava aracın performansını artırıyor. Aracın orjinalliğini pek bozmak istemiyordum. İntercooler öne taşısaydım epey bir tadilat işi çıkacaktı ve sonuç itibari ile sıcak havalarda yine o performansı alamayacaktım. Şimdi bu sadece turbo çıkışını soğutması ile ilgili artısı. Birde emme manifoldu bir süre sonra kurum dan doluyor alkol kurum yapmayı epeyce bir önlüyor yani motorun  turbodan sonra kalan kısmını epeyce bir temizliyor bu sistem ki dizelde bu güzel bir şey temiz olması ve kurum olmaması iyidir. Daha da önemlisi de araçta yazılım olduğu için yazılımdan kaynaklanan vuruntu motorun ömrünü kısaltıyor ve bir sürü sorun avans ayarlaması v.s. bu sistem vuruntuyu önlüyor ve sağlıklı bir yanma sağlıyor. Çok gereklimi tabi ki olmasa da olurdu. Ama metanol kit ile denemelerde üst devirler hissedilir bir şekilde çok fazla arttı yazılımdan sonra metanol kit ortalama %7-8 performansı artırıyor. İyi bir intercooler tabi intercooler hortumları işçilik falan böyle bir proje yapsaydım bu kitten çok daha yüksek ücretlere halloluyor.

crown063

• Membro
elinize emeğinize sağlık,levent kaliteli çocuktur işinin ehli diyebileceğim nadir insanlardan,oldukça dizel tecrübesi fazladır d4d toyota zamanından beri arkadaşımdır.

207de gayet temiz arkadaşımın arabası oda,denemelerde güzel temiz olmuş  :nazar: :nazar: :nazar:
Çok teşekkür ederim. Evet Levent bu konuda başarılı bana çok yardımcı oldu. Bakalım daha bu işlere yeni başladık Levent le işimiz çok :)

crown063

• Membro
Methanol kitin test aşamaları sistemi kontrol ediyoruz. Şu an için değerler gayet iyi bir sıkıntı ile karşılaşmadık.

https://youtu.be/0pz_cIjKlCs

Kırmızı ışık yanınca metanol su karışımını sisteme veriyor.

https://youtu.be/weBkOTDkQVQ

erdem1904

• Membro
Merhaba,

Deneme yapılan 207 gt st2 yaklaşık kaç  beygir?
1996 146 1.7 boxer
1996 146 1.6 boxer
1998 156 2.0 ts exe.
2004 156 selespeed
2006 159 1.9 jtd dist.
2006 156 1.6 dist.
2005 147 1.6 dist.MK2

crown063

• Membro
Merhaba,

Deneme yapılan 207 gt st2 yaklaşık kaç  beygir?
175-180 civarı

erdem1904

• Membro
175-180 civarı

Dün videolardan sonra merak edip bakmıştım. :) Standart 175 hp. St2 yazdığınız için ekstrasını merak etmiştim. ;)
1996 146 1.7 boxer
1996 146 1.6 boxer
1998 156 2.0 ts exe.
2004 156 selespeed
2006 159 1.9 jtd dist.
2006 156 1.6 dist.
2005 147 1.6 dist.MK2

crown063

• Membro
Dün videolardan sonra merak edip bakmıştım. :) Standart 175 hp. St2 yazdığınız için ekstrasını merak etmiştim. ;)
Filtre eksoz v.b var güzel bir araba hem km düşük hemde daha önce hiç kurcalanmamış. Videoyu çeken araç da 208gti o da yazılımlı.

umutrıza

• Membro

gençliğimde apaçiydim :)) youtubda roll videolarım ünlüdür Peugeot kullanıcısıydım ( 275 hp lik atmosferik bir 206 ) da bende methanol kit kullandım, bahsettiğiniz gibi soğuma ve vuruntu için birebir ( gerçi benim motor kırmamı engelleyemedi) :) peki direkt manifold kanallarını delerek içinemi püskürttünüz ? ben benzinli motorda kullanmıştım. dizel uygulaması beni şaşırttı açıkçası, tekrar ellerinize sağlık konunuzu ilgi ile her gece okuyorum. vakit bulur bulmaz kendi aracımada uygulayacağım :))
206 gti 2001-..
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

crown063

• Membro
gençliğimde apaçiydim :)) youtubda roll videolarım ünlüdür Peugeot kullanıcısıydım ( 275 hp lik atmosferik bir 206 ) da bende methanol kit kullandım, bahsettiğiniz gibi soğuma ve vuruntu için birebir ( gerçi benim motor kırmamı engelleyemedi) :) peki direkt manifold kanallarını delerek içinemi püskürttünüz ? ben benzinli motorda kullanmıştım. dizel uygulaması beni şaşırttı açıkçası, tekrar ellerinize sağlık konunuzu ilgi ile her gece okuyorum. vakit bulur bulmaz kendi aracımada uygulayacağım :))
Ben şu an test aşamalarındayım. Yazılımda güncelleme yapılacak vs. Çok işi var. Dip gazda çok duman atıyor onu min. seviyeye düşüreceğiz. Öncelik arabanın sağlıklı çalışması. Metanol kitin enjektörü ve basınç sensörü orjinal turbo hortumuna tornacida yapilan metal somuna vidalanarak montaj edildi. Kelebekten 10cm kadar önce duruyor. Şu an 1barda püskürtüyor yazılım güncellemesinden sonra 1.2 bara çıkacak.

Tesla

• Membro
 :alfisti: gerçekten bravo iş hastalığa dönmüş sizin artık :)  :alfisti:
-Tesla-

crown063

• Membro
:alfisti: gerçekten bravo iş hastalığa dönmüş sizin artık :)  :alfisti:
Çok teşekkür ederim. Biraz bu işler hobi oldu artık  :D

umutrıza

• Membro
İstanbul yada yakınlardaysanız bir ara görüşelim
206 gti 2001-..
golf 7 tdi 2015-2016
Ww cc 2016-
159 JTD 2017-

crown063

• Membro
İstanbul yada yakınlardaysanız bir ara görüşelim
Ankara malesef. Ama yolum İstanbul'a düşerse tabi ki.

GoogleTagged