Alfisti Turkey
Alfisti Turkey

Gönderen Konu: Forum kuralları... (Lütfen okuyunuz)  (Okunma sayısı 2346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

n/a

  • Ziyaretçi
Forum kuralları... (Lütfen okuyunuz)
« : 31 Mart 2006, 19:15:02 »
Alfisti Turkey Forum'larının var olma amacı, Alfa Romeo ruhu ile yaşayan insanları bir araya toplayarak, seviyeli bir tartışma ortamı oluşturmaktır.

Bu bağlamda:


A. Genel Bilgiler ve Yaptırımlar

A-1 Üyelik bilgileriniz tam ve doğru olmalıdır. Üyelik bilgileri eksik olan veya yanlış bilgiler olması tespiti halinde uyarı olmaksızın üyelik iptal edilecektir. Üyelik başvuru esnasında bilgilerin eksik olması veya doğru olmadığına kanaat getirilmesi durumda üyelik başvuru reddedilecektir.

A-2 Direk ya da dolaylı olarak toplumumuzda "belden aşağı" olarak tabir edilen nick, avatar, imza ve yazışma yapanların mesajları/imzaları/avatarları ilk etapta düzenlenecek; ikinci seferde ise üyeye haber verilmeksizin üyeliği iptal edilecektir.

A-3 Alfisti Turkey forumlarının esas amacı bilgi paylaşımıdır. Okunmayı bozan, rengarenk, büyük boyutlu ve uzun imza kullanan üyeleri ilk etapta özel mesaj ile uyarılacak; imzalarını kısaltmaları talep edilecektir. Düzeltme yapılmaması durumunda yönetim tarafından düzeltme yapılacak veya silinecektir. Gerekirse, imza bölümünü kapatma hakkına sahip olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

A-4 Alfisti Turkey forumlarına atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, "cıvıklaştıran", gerilim ya da polemik yaratmaya çalışan ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları silinecektir. Yöneticiler, bunun tekrarlanması halinde beklemeden üyenin kaydını forumdan iptal edebilir.

A-5 Siteye üyeliğinizin tam olarak kabulü "aday üyelik"'ten "üyelik" avatarına geçtiğinizde oluşur. Aday üyeliğiniz süresince attığınız mesajlar sitenin genel düzenine aykırı ise ve üyelik bilgilerinizde eksiklikler var ise üyenin kaydı forumdan silinebilir. Uzun bir süre siteye giriş yapmamış, forumlara katılmamış üyeler, mesaj sayısına bakılmaksızın iptal edilir.

A-6 Bu forumları her kesimden Türk'ün ve Türkçe dili konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Bozuk Türkçe ile yazılmış mesajlar uyarılmadan silinecektir. Eğer üye, ısrarla bozuk Türkçe ile mesaj yazmaya devam ederse üyeliği iptal edilecektir.

A-7 Forumlarda izin verilen yerler dışında kişisel-kurumsal ticari kaygılar içeren mesajlar atılamaz. Bu tip mesajlar yöneticilerle haber verilmeksizin silinecektir.

A-8 Forumda kullandığınız üyelik size özeldir. Bunu başkalarıyla paylaşmak, başka kişilerin sizin hesabınızla girişine izin vermek, uyarı vermeksizin, üyeliğinizin iptal edilmesini sağlar.


B. Mesaj İçerikleri

B-1 Küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermek yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber verilmeksizin silinecek ve mesajı atanların üyelikleri silinecektir. Bu tür mesajlara yine aynı şekilde karşılık vermek de suç unsuru olup, kesinlikle yasaktır. Yine aynı şekilde yukarıda yazılan durum Özel Mesajları da kapsamaktadır.

B-2 Onu geçtim, bunu geçtim, şöyle yanladım, böyle gazladım, şu kadar sürat yaptım gibi göndermeler yapmak yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber verilmeksizin silinecek ve mesajı atanlar uyarılacaktır. Gerekmesi durumunda üyelik iptal edilecektir.

B-3 Yasal ve insani nedenlerden dolayı, Alfisti Turkey Forumlarında net kullanıcıları arasında CRACK, WAREZ, PORNO, HACKING olarak tabir edilegelen içeriğe sahip mesajların atılması yasaktır. Bu tür içeriklere sahip olan mesajlar haber verilmeden derhal silinecektir, gerekmesi durumunda üyelik iptal edilecektir.

B-4 Forum, kategorilere ve alt kategorilere ayrılmıştır. İçeriğine göre, bu kategori ve alt kategorilerden uygun olanına mesajınızı gönderebilirsiniz. Eğer aynı mesaj aynı bölüme birden fazla gönderilir veya aynı mesajın birden fazla kategoriye gönderildiği belirlenirse ilgili mesajdan sadece bir tane kalana kadar diğer mesajlar haber verilmeksizin silinecektir.

B-5 Siyasal, Dini ve Futbol gibi konuların konuşulmasına Alfisti Turkey yönetimi sıcak bakmamaktadır. Bu tür konular, çok ciddi fikir çatışmalarına ve tatsızlıklara açık konular oldukları için üyeler arasında büyük gerginlikler oluşturmaktadır. Bu nedenle bu konular, tansiyon yükselmeden forum yöneticileri tarafından düzenlenecek veya gerekmesi durumunda silinecektir.

B-6 Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı Alfisti Turkey yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.

B-7 Alfisti Turkey, adından da anlaşılacağı gibi Alfa Romeo ana konulu bir portaldır. Bu sebeple farklı markalar (Fiat Chyrsler Grubu dışında) için tanıtıcı başlık açmak, üyeler kısmında farklı marka bir otomobil için başlık açmak, bunların bol miktarda fotoğraflarını paylaşmak, farklı markalar için ikinci el başlığında ilan vermek tasvip edilmemektedir. Farklı markalara ait ilanlar gerekmesi durumunda haber verilmeksizin silinecektir.

B-8 Alfistiturkey.com bir alışveriş sitesi değildir. Forumun herhangi bir bölümünde, ileti sayısı 100 olmamasına rağmen, içerisinde "İkinci El bölümüne konu açamadığım için" diyerek satış yapmaya çalışan, herhangi bir ilan bilgisi paylaşan veya çok kısa zamanda ileti sayısını 100'e tamamlayan üyelerin iletileri veya konuları anında silinecektir.

B-9 Alfistiturkey.com forumlarının "İkinci El" bölümünde ilanlar sadece kendi sahipleri tarafından satışa sunulmalıdır. "Arkadaşımın, tanıdığımın, yakınımın" gibi asıl sahibi konuyu başlatan kişi olmayan ilanlar anında silinecektir. Bunun haricinde Alfa Romeo markası harici ilan verilmesine izin verilmeyecektir.

B-10 Alfistiturkey.com forumlarının "İkinci El" bölümünde satılan otomobil veya ürüne ait yeterli açıklayıcılıkta bilgi (kondisyon, fiyat vb.) ve fotoğraf (temsili değil kendi) bulunmayan ilanlar ilk uyarının ardından 24 saat içinde silinecektir.

B-11 Alfistiturkey.com üyesi olup üyenin sadece kendisine (arkadaşımın, kardeşimin, kayınbiraderimin v.b. kabul edilmeyecektir) ait olan Alfa Romeo markası harici vasıtaların tanıtımının ve yapılan/yapılacak tadilatların sadece "Gündemden Farklı Konular > Üyelerimiz ve Alfa Romeo Haricindeki Markalara Ait Vasıtaları" başlığı altında olmasına izin verilecektir. Bu başlığın altında yer almayıp açılacak olan münferit başlıklar veya farklı yerlerdeki mesajlar uyarı olmaksızın silinecektir.

C. İmza İçerikleri

C-1 İmzalarda renkli, değişik fontlu, değişik boyutlu, yazılar yazmak kabul edilmemektedir. Koyu, italik veya altçizgi özellikleri imzada gerektiğinde kullanılabilir.

C-2 Yabancı bir internet adresine imzadan bağlantı vermek ve genel forum kurallarına aykırı imza kullanmak yasaktır.


D. Mesaj Atılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

D-1 Arama yapın: Sorduğunuz soru daha önce Alfisti Turkey forumlarında sorulmuş olabilir ve sorunun çözümü geçmiş mesajlarda yer alabilir. Eğer sorununuzun spesifik olmadığını düşünüyorsanız, sitemizin arama özelliğini kullanınız.

D-2 Düzgün Türkçe kullanın: Bu forumları her kesimden Türk'ün ve Türkçe dili konuşan insanların takip ettiğini unutmayınız. Bozuk Türkçe ile yazılmış mesajların forumda kirlilik yarattığı gibi, hiç bir üye tarafından da bozuk Türkçe ile yazılmış mesajları deşifre edilmek zorunda değildir. Bu tür mesajlar gerekmesi durumunda düzeltilir veya tamamen silinir.

D-3 Söyleyecek sözünüz yoksa mesaj yazmayın: Sırf mesaj atmış olmak için mesaj yazmamalısınız. Sadece gülücük içeren mesajlar, (+1) gibi kirlilik yaratan mesajlara yönetim olarak tolerans tanımamaktayız. Eğer söyleyecek bir sözünüz yoksa, mesaj yazmanıza gerek yoktur. Bir üye tarafından bu tip mesajların fazla kullanıldığı düşüncesi hakim olursa mesaj(lar) silinir.

D-4 Okunaklı mesaj yazın: Mesaj yazarken, okunması ve anlaşılmasının kolay olması açısından, büyük-küçük harf ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini, noktalama işareti olmayan metinlerin ise okumayı işkence haline getirdiğini unutmayın. Bu tip mesajlar, gerekli görülmesi durumunda silinecektir.

D-5 Doğru konu başlığı seçin: Yardım istediğiniz mesajlarınızda, "ACİL YARDIM" veya "YARDIMA İHTİYACIM VAR" gibi başlıklar kullanmak yerine, sorunu kısaca belirten başlıkları kullanmalısınız. Düzgün ve açıklayıcı konu başlığına sahip olmayan konular, hem arama işlemini etkinliğini azaltacak, hem de mesajınızın çok daha az kişi tarafından okunmasına neden olacaktır.

D-6 Detay belirtin: Sorun belirten mesajlarınızda, araç özellikleriniz gibi gerekli olabilecek detayları olabildiğince açık bir şekilde yazmanız yine sorununuza çabuk çözüm bulunması açısından önemlidir. Aksi halde boşu boşuna mesaj trafiği oluşacaktır ve konunun silinmesine neden olacaktır.

D-7 Resim boyutları: Alfisti Turkey forumlarında mesajlara resim eklenebilir. Web üzerindeki bir resme link vererek bu işlem yapılmaktadır. Mesajlarla eklediğiniz her resmin sayfanın açılmasını zorlaştıracağını unutmayın. Resimleriniz büyükse, bunları ufaltarak göndermeniz mantıklı olacaktır. Eklenecek olan resimlerin boyutu en fazla 1600x1200 piksel olmalıdır. Bu boyutların üzerindeki resimler, ekranlarda görünmeyi zorlaştırdığından, uyarılmaksızın silinecektir. Resimlerin belirtilen ölçülerde olabilmesi için "Duyurular" üst başlığı içerisindeki ilgili alt başlıktan kontrol edilebilir.

D-8 Sorumluluklar: Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı Alfisti Turkey yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.

D-9 Son söz: Hukuk kökenli olmadığımız için metinde eksikler bulunabilir, eksikler bulunması, ilgili kural ve kuralların geçersiz olduğu anlamına gelmez. Alfisti Turkey yönetimi olarak önceden haber vermeksizin kurallarda değişikliklere gitme hakkımız mahfuzdur. Kurallar ve ilkeler hakkındaki görüşlerinizi-eleştirilerinizi forum yöneticilerine çekinmeden iletebilirsiniz. Forum kuralları ile ilgili olan bu metin, forum üyelerinin istek ve taleplerine göre yenilenebilir.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2017, 10:15:51 Gönderen: admin »
Alfisti Turkey Faydalı Bağlantılar:
İlk Okunacak Başlık | Forum Kuralları | Resim Ekleme Sanatı